NHFF:s höstauktion 2018, restlista. Stänger 30/11 kl 20.00
RESULTATLISTA

Auktion 2018-11-10

Objekt nr Samlamera id Beskrivning Klubbat pris
2 400187 "TYSKLAND. 10 st ""Sorgemärken""" 128
3 400188 Lokalmynt Kungsbacka Kommun 150 år. 18
4 400189 Inlämningsbevis. Stämplat STOCKHOLM 22/3 1911 20
6 400191 Liten lot med lättklädda damer. OBS! Ej vykort. 22
7 400192 Helgmärken med mera på 4 Visirblad 30
8 400193 Bältespännarmaterial + kuvert med REK-etiketter 20
9 400194 Julfrimärkskatalog (1973) inkl lösa märken 37
10 400195 Visirpärm full med stämplat HV på Visirblad. En del bra stämplar, en del perfins. 160
12 400197 Mindre album 24 sid med blandat ITALIEN. Välbesatt 70
13 400198 16 sid bra album med blandat från ASIEN. 150
14 400199 32 sid bra album med blandat från EUROPA 60
15 400200 2 mindre album om 26 sid med blandat från EUROPA 30
17 400202 16 sid mindre album med blandat från EUROPA 25
18 400203 Hela Världen. Postfriska märken i svart mindre insticksalbum 40
19 400204 Hela Världen. Mycket ISLAND** i blått insticksalbum 120
20 400205 Hela Världen i grått insticksalbum. Allt postfriskt 35
21 400206 Hela Världen i grönt insticksalbum. Allt stämplat, fin kvalitet 40
22 400207 Hela Världen i rött album (skadat). Stämplat. 110
23 400208 Album Schaubek Hela Världen t o m 1930-talet 380
24 400209 Bra album 16 sidor, glest besatt Hela Världen 20
28 400213 King insticksalbum om 30 sid. Ungdomssamling HV 45
29 400214 Fyndlåda med mest Sverige. Mycket att plocka 1. 255
30 400215 Fyndlåda med album, lösa märken, m.m. 50
31 400216 Liten fyndlåda med lösa märken HV, Maximikort, minnespoststämplar, m.m. 40
32 400217 Fyndlåda med div album, lösa märken, m.m. 120
33 400218 Fyndlåda med album, brev, vykort, m.m. 60
34 400219 Sverige frimärken 1855-1950 i förtrycksalbum 400
38 400223 Blått insticksalbum SVERIGE och NORGE dubletter 75
39 400224 Leuchtturm grönt album med bladsats Sverige 1966-1985 med fickor. Komplett postfriska märken inkl 24 st rabattmärken utgåva I - VII. Nom ca 1250:- 575
41 400226 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1881-1959. Besatt 60-70%, många bra stämplar 385
46 400231 SVERIGE. SAFE-album med stämplat 2000-talet, glest besatt 100
48 400233 Sverige stämplat i insticksalbum. Bl.a. Vapen, Ringtyp t o m 1940-talet. 300
49 400234 Facitpärm med ca 45 Visirblad stämplat Medaljong/Bandmärken. En del bra stämplar. Plus 3 Visirblad postfriskt. 200
51 400236 Leuchtturmalbum Sverige 1855-1977. Knappt halvbesatt stämplade märken 100
54 400239 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, glest besatt 1855-1959 250
55 400240 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, halvbesatt.1960-1972. Nom ca 250:- 250
56 400241 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1973-1983. Nom ca 800:- 500
57 400242 Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1984-1997. Nom ca 2600:- 1200
59 400244 Norge/Danmark/Grönland stämplat i insticksbok 25
62 400247 Låda med dubletter i pergamynkuvert 1900-1950 60
63 400248 Fyndlåda med lösa stämplade märken m.m. 55
64 400249 Kilovara 1963. Plomberad 265
65 400250 30 st svarta A4 plastfickor för brev/vykort 70
66 400251 25 st blad plastfickor svart bakgrund för brev/vykort 65
67 400252 12 st glasklara blad Leuchtturm för häften 35
68 400253 Leuchtturm Sverigealbum med fickor 1960-1989. Tomt 160
69 400254 Tom Leuchtturmpärm brun 55
70 400255 Lindner Sverigealbum med fickor. 1855-1945. Tomt 150
72 400257 Facit bladsats ISLAND I 60 i röd pärm SP7. 1873-1982. Tomt 65
73 400258 F 7* utan gummi. Kv 1700:- 150
75 400260 F 42**. Ringtyp. Kv 750:- 105
76 400261 F 44**. Ringtyp. Kv 500:- 75
79 400264 F 55**. O II. Kv 700:- 90
80 400265 F 75** Medaljong 20
81 400266 F 76** par. Medaljong 50
83 400268 "F 88**. ""Medaljong"". Kv 500:-" 110
84 400269 "F 90**. ""Medaljong"". Kv 600:-" 95
86 400271 F 97-104** Provisorier på medaljong, kompl 8 st 32
87 400272 F 110**. Landstorm I 60
88 400273 F 111**. Landstorm I 50
89 400274 F 126-135** Landstorm III. Kompl 10 st 160
90 400275 F 126cx** Landstorm 55
94 400279 F 142 A**. St Lejon. Kv 150:- 18
99 400284 F 146A**. St Lejon. 24
104 400294 F 151C** Gustaf V en face. Kv 650:- 75
105 400295 F 152 C**. Gustaf II Adolf. 20
108 400298 F 155**. Gustav Vasa. Kv 800:- 100
110 400300 F 156**. Typ I. Postemblem. Kv 1000:- 130
112 400302 F 162** Typ I Postemblem. Kv 550:- 65
113 400303 F 162**. Postemblem. Kv 550:- 75
114 400304 F 171*. Postemblem. Kv 400:-. Rest av fastsättare 50
117 400307 F 190*. Gustaf V. Rest av fastsättare 30
119 400309 F 196-210** Kongressen. Kompl välcentrerade. Kv 11000:- 1358
121 400311 F 212-225** Föreningen. Kompl välcentrerade. Kv 13500:- 1950
122 400312 F 219*. Världspostföreningen. Kv 300:-. Spår av fastsättare. 35
123 400313 F 226-230** Gustaf V 70 år. Kompl serie. 34
124 400314 F 233**. Stockholms slott I. Kv 1250:- 225
130 400320 F 238-239** Postsparbanken. 4 olika 60
132 400322 F 245** Riksbanken 500 år 50
140 400330 F 259-260**Swedenborg. Kompl inkl BC/CB-par 110
142 400332 F 262CB** Nya Sverige 75
144 400334 F 266 BC**. Gustav V 80 år. 30
149 400339 F 267 BC**. Gustav V 80 år. Kv 750:- 155
151 400341 F 268**. Gustav V 80 år 30
152 400342 F 269-283** Gustaf V profil I och II. Kompl inkl BC/CB-par 386
156 400346 F 318-319** P H Ling. Kompl inkl BC/CB-par 105
160 400350 F 324 BC**. Bellman. Kv 700:- 100
162 400352 F 324-325** Bellman. Kompl inkl BC/CB-par 200
163 400353 F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II 40
164 400354 F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II 40
166 400356 F 336**. Sancta Birgitta 35
170 400360 F 348-50**. Montelius. Kompl sats 4 st 15
181 400371 F 458-66**. Hällristningar. Kompl sats 9 st. 15
182 400372 F 471-475** Stockholmia 55. Kompl 5 st 10
187 400377 Lilla Tjänste VM våglinje**. 11 stycken 16
190 400380 F SS2** Frimärket 150 år. Cyls 1 + KN 70
191 400381 F SS3** Greta Garbo 100
192 400382 F SS6** Alla Tides Barnprogram. Souvenirark. 30
193 400383 F SS8** Mode med cyls + kn 60
194 400384 F SS9** Samisk Kultur 40
199 400389 F H523**. Cyls 1. Autograf av Lasse Åberg 40
202 400395 Låda med automathäften. 66
203 400396 SVERIGER. 4 Visirblad med postfriska märken. 50
204 400397 SVERIGE. 37 st ostämplade märken med fastsättarspår från 1900-1950 30
205 400398 SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från 1900-1940 100
212 400405 DANMARK. F 1004-1007** Flora Danica 5
214 400407 DANMARK. F 121. Del av andrastämpel. Kv 1400:- 550
220 400413 DANMARK. F 241-255. Kv 400:- 25
222 400415 DANMARK. F 34 öre-valör 45
229 400422 DANMARK. F BL 2 Hafnia 76 stämplat 5
232 400425 DANMARK. F BL 5 Hafnia 87 stämplat 10
234 400427 DANMARK. F BL 8** Nordia 94 5
235 400428 DANMARK. F H 17** Rödakorsetfrimärken 1940 15
238 400431 DANMARK. F HA 10** 15
239 400432 DANMARK. F HA 20** x 2 Dr Margrethe + våglinjer 1968 10
240 400433 DANMARK. F HA 24** Dr Margrethe + våglinjer 1991 15
242 400435 DANMARK. F HS 29** Europa VIII Hist. Händelser 10
243 400436 DANMARK. F HS 30** Andelsmejerierna 100 år 10
244 400437 DANMARK. F HS 36** Postfågel 13
245 400438 DANMARK. F HS 38** Faröbroarnas invigning 30
246 400439 DANMARK. F HS 43** Ribe Domkirke 14
247 400440 DANMARK. F HS 46** Christian IV 10
248 400441 DANMARK. F HS 48** Kvarnar 10
249 400442 DANMARK. F HS 50** DBU 100 år 22
250 400443 DANMARK. F HS 53** Konstindustrimuseet 10
251 400444 DANMARK. F HS 57** Lokomotiv 15
252 400445 DANMARK. F HS 58** Norden IX Turism 21
254 400447 DANMARK. F HS47** Odense Kyrka 10
256 400449 DANMARK. Bunt FDC 25
257 400450 DANSKA VÄSTINDIEN. 4-block** 160
258 400451 DANSKA VÄSTINDIEN. F 7 Tvåfärgad typ 70
260 400453 FINLAND. 2 st A5-ark med stämplade märken. 20
262 400455 FINLAND. Bunt FDC 25
269 400462 FINLAND. Förtrycksalbum utan fickor. Stämplade märken. Kat.v ca 6000:- 375
275 400468 FÄRÖARNA. F 217-218 Europa i Rymden. Stämplade 32
280 400473 FÄRÖARNA. F 557-559 Samhällen på Esturoy. Kompl serie stämplad 30
281 400474 FÄRÖARNA. F 584-585 Kyrka. Stämplade 18
282 400475 FÄRÖARNA. F 647+648 Historiska Kors. Stämplat TORSHAVN 45
285 400478 FÄRÖARNA. Visirblad med postfriska märken. 25
287 400480 GRÖNLAND. 6 block nom DKR 90:- + 2 svartavdrag 22
294 400487 GRÖNLAND. F 445 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat 15
295 400488 GRÖNLAND. F 445b Pakke-Porto 100 år. Stämplat 60
296 400489 GRÖNLAND. F 474 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat 30
303 400496 GRÖNLAND. F BL 5 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 50
304 400497 GRÖNLAND. F BL 7 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 55
305 400498 GRÖNLAND. F BL 8 Danmarks befrielse. Stämplat 1995 55
308 400501 GRÖNLAND. F P12* Lätt spår av fastsättare. Kv 900:- 50
309 400502 GRÖNLAND. F P17* Lätt spår av fastsättare. 20
310 400503 GRÖNLAND. F P7°. Kv 550:- 100
311 400504 GRÖNLAND. F P8°. Kv 2200:- 210
313 400506 GRÖNLAND. Bunt FDC 25
314 400507 GRÖNLAND. Leuchtturm grönt album med bladsats t o m 1992. OBS! 4 blad saknas 100
316 400509 ISLAND. 2 st A5-blad med postfriska märken 10
318 400511 ISLAND. 4-block** + div lösa märken** i rött SAFE insticksalbum. Kv ca € 260:- 200
319 400512 ISLAND. 6 st läderbrev 1970-80-talet 20
320 400513 ISLAND. 6 st nya block**. Kv 450:- 30
321 400514 ISLAND. 7 st REK.-brev 1970-talet 30
322 400515 ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1520:- 221
323 400516 ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1535:- 221
327 400520 ISLAND. F 113**. Kv 600:- 65
331 400524 ISLAND. F 125**. Kv 375:- 25
333 400526 ISLAND. F 1451-54 Trålare. Stämplade REYKJAVIK 8/5 2014. Komplett 50
334 400527 ISLAND. F 16*. Kv 900:- 55
335 400528 ISLAND. F 160-161**. Kv 1800:- 280
336 400529 ISLAND. F 170**. Kv 1000:- Vackert ex. 140
337 400530 ISLAND. F 174 v1** (vita strålar). Kv 2200:- 160
338 400531 ISLAND. F 177** Altinget 15 öre 10
339 400532 ISLAND. F 18°. Kv 900:- 80
340 400533 ISLAND. F 186**. Kv 1000:- 215
341 400534 ISLAND. F 187**. Kv 1000:- 215
342 400535 ISLAND. F 21**. 30
343 400536 ISLAND. F 212, 6-block. Stämplat BERGEN 35
344 400537 ISLAND. F 227-236**. Kv 1900:- 160
345 400538 ISLAND. F 237-39** Universitet. Komplett 46
352 400545 ISLAND. F 369-373**. Kv 200:- 15
355 400548 ISLAND. F 436** Havsörn 50 kr 20
357 400550 ISLAND. F 66 Christian IX. 6 aur stämplat 20
358 400551 ISLAND. F 705-08** Fåglar. Komplett serie 20
359 400552 ISLAND. F 711-14. Landvättare. Kn 2. Stämplade 20
360 400553 ISLAND. F 721-24 Landvättare. Stämplat 35
361 400554 ISLAND. F 74**. Kv 675:- 50
362 400555 ISLAND. F 75°. Kv 2200:- 300
363 400556 ISLAND. F 79** med vänster och nedre arkmarginal. Kv 3200:- 380
365 400558 "ISLAND. F 80* ""håret i ram"". Kv 800:-" 50
366 400559 ISLAND. F 80**. Kv 3200:- 260
367 400560 ISLAND. F 83** sc. Kv 300:- 35
371 400564 ISLAND. F 978 Island kristnat i 1000 år. Stämplat 15
372 400565 ISLAND. F 98-100**. Kv 700:- 90
374 400567 ISLAND. F G2**. Greislumerki. 10-block med höger arkmarginal. Kv 500:- 75
375 400568 ISLAND. F Tj 13**. Kv 1700:- 155
376 400569 ISLAND. F Tj 22**. 9-block snett övertryck, sc. 15
378 400571 ISLAND. F Tj 45**. Kv 1200:- 120
379 400572 ISLAND. F Tj 50**. Kv 1500:- 240
380 400573 ISLAND. F Tj 53°. Kv 500:- 40
381 400574 ISLAND. F Tj 58° 50
382 400575 ISLAND. F Tj 7** sc. Kv 950:- 75
383 400576 ISLAND. F Tj 72**. Kv 800:- 175
387 400580 NORGE. F 1262-1269** H93 NORWEX97 Posten 350 år 1996. Kv 100:- 25
391 400584 NORGE. F 21. 5 st ortstämplat. Kv 500:- + 50
393 400586 NORGE. F 3a lilagrå. Kv 750:- 100
394 400587 NORGE. F 742-744** Svalbard 1975. Kv 30:- 10
397 400590 NORGE. F 907-908** Grafiska Förbundet 1982. Kv 16:- 8
403 400596 THULE. F T1-5*. 5 st kompl serie 20
405 400598 Top of the World of Stamps. Nr 2/3 år 2006. 8 postfriska block Nordisk Mytologi 50
406 400599 Top of the World of Stamps. Nr 3/3 år 2008. 8 postfriska block Nordisk Mytologi 50
407 400600 AUSTRALIEN. Schaubek förtrycksalbum 1913-1985. Glest besatt stämplat. 150
412 400605 KINA Mapp 1971-1973 stämmplat i kompletta serier. Katalog > € 400:- 621
420 400613 PORTUGAL. Mi BL 238** Europa 2006 5
422 400615 SACHSEN. Mi 6 stämplat 60
424 400617 STORBRITANNIEN och områden** 1950 till 1970. Enstaka stämplade. 100
435 400628 TYSKLAND (Reich). Mi 138 stämplat 30
437 400630 TYSKLAND (Reich). Mi 61-63 stämplade BERLIN. Kompl sats. Kv € 200:- 230
438 400631 UNGERN. 30-sid album med stämplat, välbesatt 60
440 400633 USA. Välfyllt Schaubek förtrycksalbum 1847-1992. Välfyllt stämplat. Även något ost. 525
441 400634 TYSKLAND (Bund). Mi 274-275 på Minnespoststämplat brev, Fotboll Sverige-Tyskland 1957 60
443 400636 Censurbrev från ENGLAND till ISLAND 70
444 400637 Bågstämpel typ 2. GÖTEBORG 1833. Kv 600:- 115
445 400638 Sex brev förfilateli Båg- och Fyrkantstämplar: STOCKHOLM, BORÅS, CARLSTAD, SÄTHER 110
446 400639 F 32 på brev, 2 st. stämplade OROUST (O) resp TJÖRN (O) 170
447 400640 4-kantstämpel typ V. BORÅS. Kv 500:- 50
448 400641 Pärm med 17 brev från förfilateli till modernt 150
449 400642 Bunt brev. Förfilateli (1 st), stämplade 1860-70-tal (4 st) 120
451 400644 F 302 Tre Kronor singel på luftpostbrev till USA 75
452 400645 Specialstämpel HALMSTAD UTSTÄLLNING 1929 (M34) på vykort från KARLSKRONA (Stortorget). Sent datum. 10
453 400646 ÖRSLÖSA (R). Stämplat 30/10 1911 på vykort. 45
454 400647 Låda med minnespost från 1986-1987 20
455 400648 Skokartong med brev och FDC 45
456 400649 Skokartong full med minnespost 20
457 400650 USA. Indian Woman making Basskets. Postgånget 1902 till Sverige. 15
458 400651 USA. Brev till Sverige. Avsändare Arne Thorén 14
460 400653 FDC. LUNDS KOMKYRKA 800-årsjubileum. 28 maj 1946. F 365-367. Kv 80:- 15
464 400657 FDC-album PFA innehållande ca 65 FDC 1986-1991 med mera 75
465 400658 FDC-album PFA innehållande ca 100 FDC 1992-2000. 100
466 400659 Skolåda full med svenska FDC 30
475 400668 Lindner brevalbum med svenska FDC 30
477 400670 ARVIKA (S). Fyrbilds kort. Nytt Harry Lange-kort i färg. 12
478 400671 BERGA (H). Motiv med järnvägsspår 21/7 1904. Kv 8 22
479 400672 BERGA (H).2 vykort med vy av järnvägsspår 50
481 400674 BLIDSBERG (P). Stämplat 22/6 1951 på vykort 10
483 400676 BOHUSLÄN (O). Svinesundsbron. Pressbyrån. Postgånget 10
486 400679 ESKILSTUNA (D). Stadshuset med skarpskyttekåren. Före 1906. 19
487 400680 FALKENBERG (N). Lasarettet. Obeg. 1950-tal 10
491 400684 GRUNDSUND (O). Hamnen. T-Foto.Gamla formatet, svartvitt. Stämplat Grundsund 29.8.43 50
494 400687 GÖTEBORG (O). Allmänna och Sahlgrenska Sjukhuset, Änggården. Ca 1910-talet 27
496 400689 GÖTEBORG (O). Hamnbild med Amerikabåten Gripsholm. 1930-talet. Förlag: Alga 11
497 400690 GÖTEBORG (O). Hamnparti. Bl.a. Munin lossar. Färg. Utg före 1906. Ocirkulerat 35
499 400692 GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Första Hemgående Resa NY - Gbg. Pressbyrån 71
500 400693 GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Maiden Voyage. Pressbyrån 60
502 400700 GÖTEBORG (O). Mariaplan. Med bl.a. spårvagn. Förlag: Pressbyråm. Minnespoststämplat Frimärkes Dag 1949. 23
505 400703 GÖTEBORG (O). Panorama över Göteborg. Plundrat 15
507 400705 GÖTEBORG (O). Sex st kort A6 10
514 400712 GÖTEBORG (O). Södra Vägen. Med spårvagn. Förlag ALGA. Ocirkulerat 10
515 400713 GÖTEBORG (O). Tunnel vid Anten. Gammalt oskrivet brefkort. Axel Eliassons Konstförlag. 15
516 400714 GÖTEBORG (O). Utsikt från Kampanilen. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. 15
522 400720 HALMSTAD (N). Slottet.Gammalt brefkort. PKXP No81A. 8.1.1906 20
523 400721 HAVSTENSSUND (O). Flygfoto över. Ca 1950-talet 17
525 400723 HELSINGBORG (M). Staden/hamnen från Kärnan. Gamla formatet utan vit kant. Postgånget 1930 15
526 400724 HENÅN (O). Vy ca 1920-talet. 50
527 400725 HENÅN (O). Vy. Ca 1920-talet 50
529 400727 KARLSTAD (S). ESSO Motorhotell. Förlag Herman Andersson. Nytt ULTRA-kort 16
530 400728 KARSEFORS. Stämplat SKOGABY (N) 28/7 1929 35
531 400729 KIRUNA (BD). Kiirunavaara i belysning. Fin stämpel Nst21 Kiruna Lbr 6 8 1907. Förlag F G Landströms Bokh. 15
532 400730 KIRUNA (BD). Lokstallarna. 1930-talet 40
533 400731 KRISTINEHAMN (S). Stadshotellet och kyrkan. Stämplat Nst21 5.2.1921 15
536 400734 LINKÖPING (E). Järnvägsparken. Färgkort ca 1920-talet. 10
537 400735 LUND (M). Monument Slaget vid Lund 1676. Pressbyrån. Stämpel LUND 1, 8.7.48, Gamla formatet, svartvitt 12
538 400736 LYCKORNA (O). Flygfoto över. Ca 1940-talet 10
539 400737 LYSEKIL (O). Gamla Staden. Pressbyrån. Postgånget. Har varit inklistrat 10
540 400738 MALEN (L). Strandparti med badande. Gammalt kort utan vit kant. Stämplat Malen. 17
542 400740 MARIESTAD (R). Järnvägsstationen. Handkolererat. C A Träff. Ocirkulerat. 35
543 400741 MARKARYD (G). Järnvägsstationen. Med motorvagn. Ocirkulerat men har varit lätt inklistrat. Förlag: Pressbyrån 39
545 400743 NORBERG (U). Parti från Klackberg. Stämplat Norberg 1904 & stämpel Trelleborg-Sassnitz & stämpel West-Hartlepool 17
546 400744 NORRKÖPING (E). Idrottsparken. Ca 1920-talet, färg. Ocirkulerat. 27
547 400745 NORRKÖPING (E). Oskar Fredriks bro. Med bl.a. spårvagnar. 1930-talet 10
549 400747 OSKARSTRÖM (N). Nissan vid Oskarström. Stämplat ÖFVERSELÖ (D) 20
550 400748 RESÖ (O). Motiv från Resö. Svartvitt, gamla formatet. Stämplat Kragenäs 17.7.54 55
551 400749 SMÖGEN (O). Hållö fyr. Förlag R. Hjortsfeldt. Svartvitt, gamla förmatet. Nytt kort. 15
552 400750 SOTENKANALEN (O). Båt i kanalen. Svartvitt, gamla formatet. Postgånget 1948. 30
553 400751 SPENSHULT (N). Spenshults Reumatiska Sjukhus. Stämplat 9/5 1961 18
554 400752 STOCKHOLM (A). LO-utställningen 1951 med minnespoststämpel. Kv 8 20
556 400754 STRÖMSTAD (O). Utsikt från. Ca 1940-talet 45
557 400755 STRÖMSTAD (O). Vy. Ca 1940-talet. 16
558 400756 STYRSÖ (O). Gammalt Brefkort. Ofrankerat,skrivet. Hamnen med båtar och bryggor. 15
560 400758 SÄRÖ (N). 7 st äldre kort, 1930/40-tal 45
561 400759 SÄRÖ (N). Lokmännens Rekreationshem. Ca 1940-talet. Förlag: C A Träff 10
562 400760 SÄVEDALEN (O). Vyparti från Sävedalen. Tidig 2-bildskort. Förlag: Träff. Ocirkulerat 22
564 400762 TORTUNA (U). Järnvägsstationen. Ca 1920-tal 35
567 400765 UDDEVALLA (O). Söder från Klocktornsberget. Gammalt brefkort. Stämplat PKXP No? 2.7.1908 21
572 400770 VARBERG (N). Socitetsrestaurangen. 1940-talet. Postgånget 10
573 400771 ÅHUS (L). Vy av hamnen. 14/5 1905. Kv 8 20
574 400772 ÅMOTFORS (S). Centrum. Bl.a. bilar, mopeder, ca 1950-talet. Ocirkulerat. 39
575 400773 ÅSBRO (T). Flygfoto över Estabo. Ca 1950-talet 10
577 400775 ÖREBRO (T). Länslasarettet. Brefkort. Bergslagens Boktryckeri, Nora. Stämplat Örebro, NST21 16
578 400776 ÖRMEVALLA (N). Kyrkan. Svartvitt, gamla formatet. C.A.Träff. Nytt kort. 12
580 400778 30 st Svenska vykort gamla formatet. Blandat topo m.m. 150
581 400779 Låda med moderna vykort, brev, minnespost 32
582 400780 Skokartong med vykort, mest modernt 60
588 400786 GRIPSHOLMS vinterkryssning 1934. Frankerat och stämplat Sjöpostexpedition70 M/F Gripsholm 24.2.34 80
589 400787 M/S Stockholm. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. 30
591 400789 M/S Kungsholm, Göteborg. Ca 1920-30-talet 10
595 400793 På väg till Amerika. Fartyg i Göteborgs hamninlopp. Ocirkulerat. 20
597 400795 Segelfartyg. Färgkort. Förlag T.S.N. Ca 1910-talet 20
598 400796 Segelfartyg i docka. Färgkort. Förlag T.S.N. Stämplat SKÖFDE 1910 35
599 400797 Flottan i strid (??). Stämplat MARSTRAND 1906 87
601 400803 Dansk Ridende Post. Lantbruksutställningen på Bellahöj 1938. Minnespoststämplat 10
603 400805 FRANKRIKE. Mulhouse - La rue du Sauvage. Bl.a. spårvagn, ca 1920-talet 10
605 400807 4 st skämtkort. Edgren, Beskow, Caramba, Sundius-Dahlström 10
606 400808 FRANKRIKE. Nice. Bl.a. spårvagnar, ca 1920-talet 10
608 400810 BERTIL A. 10 st Kartkort 1950-talet 56
609 400811 ELVIS PRESLEY. Två obeg vykort och ett postgånget 20
613 400815 Båtmotiv. Stämplat Sköfde (R) 27/3 1906 10
624 400826 MALTA. Napoli, vy med spårvagn, folkliv. Kv 6 10
625 400827 ÖSTERRIKE. WIEN, Hönenstrasse, Leopoldsberg. Kv 8 10
627 400829 38 st vykort A6, blandade motiv Europa 57
628 400830 34 st vykort gamla formatet. Blandade motiv Europa 170
630 400832 Varianthandboken för Svenska Frimärken utgivna 1938-1949 146
631 400833 Håndbok over Norges Frimarker Del 1-2 340
632 400834 Håndbok over Norska Filatelistika. Utgiven 1969. 110
635 400837 Katalog AFA DK 2003 20
637 400839 Årsbok Svenska frimärken berättar 2010 100
638 400840 Årsbok Svenska frimärken berättar 2009 100
639 400841 Årsbok Svenska frimärken berättar 2008 100
640 400842 Årsbok Svenska frimärken berättar 2007 100
647 400849 Årsbok Svenska frimärken berättar 2000 100
666 400868 Diverse svenska häften, nom 106:- 40
688 400890 Postens Årssats Svenska Frimärken 1989. Nom 195:- 130
689 400891 Postens Årssats Svenska Frimärken 1990. Nom 243:- 140
696 400898 F 7 Vapentyp II. Stämplat 40
697 400899 "F 9 v16 (""Ängeln""). Stämplat. Kv 600:-" 90
698 400900 F 9 Vapentyp II. Lot om 35 märken, några bra stämplar. Nyanser etc. 150
700 400902 F 9 Vapentyp II. Praktstämplat STOCKHOLM (A) 9/9 1868 13
702 400904 F 9v13 (fotsteget) Vapentyp II. Stämplat 40
704 400906 F 10 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) 1867 75
705 400907 F 12 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) 150
707 400909 F 12g. Stämplat UMEÅ (AC). Vc, kv 850:- 95
710 400912 F 16 Liggande Lejon. LYX-stämplat ULRICEHAMN (P) 7/10 1873 65
711 400913 F 16 Liggande lejon. Stämplat ARVIKA (S) 23/7 1874 40
712 400914 F 16 Praktstämplat LIDKÖPING (R) 17/9 1873 50
713 400915 F 17 Ringtyp. 2 st stämplade. 20
714 400916 F 19 Ringtyp. LYX-stämplat STRENGNÄS (D) 25/10 1877 37
722 400924 F 20d. Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 5.TUR 50
723 400925 F 20g ? Ringtyp t 14. Stämplat SUNDSVALL (Y) 3/8 1874 50
724 400926 F 20g Ringtyp. Stämplat HELSINGBORG (M). Kv 750:- 100
727 400929 F 22 Ringtyp. Stämplat 10
729 400931 F 23 Ringtyp t 14. Snedcentrerat. Lyxstämplat FURUSUND (B) 15/8 1877 150
730 400932 F 25 Ringtyp. LYX-stämplat WEXIÖ (G) 6/4 1875 40
732 400934 F 26g Ringtyp. Stämplat 65
733 400935 F 27c. Stämplat 50
735 400937 F 28 Ringtyp. Praktstämplat KALMAR (H) 8/4 1888 15
736 400938 F 29 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM (A) 10
744 400946 F 31 Ringtyp. Praktstämplat HVETLANDA (F) 15
747 400949 F 32 Ringtyp. Stämplat BERFENDAL (O) 45
749 400951 F 33 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM 11/9 1882 15
755 400957 F 35 Ringtyp. Stämplat LINKÖPING (E) 1/11 1884 10
757 400959 F 35. Stämplat STOCKHOLM 12/6 1883 20
758 400960 F 36 Ringtyp t 13. Praktstämplat STALLARHOLMEN (D) 20/12 1879 30
759 400961 F 36 Ringtyp. LYX-stämplat LIDKÖPING (R) 8/1 1885 22
765 400967 F 39 OII. Lysxstämplat NÄSSJÖ (F) 8/3 1885 15
766 400968 F 39 OII. LYX-stämplat HAGFORS (S) 26/5 1886. 81
767 400969 F 39 OII. Stämplat GEIJERSHOLM (S) 7/3 1890 25
769 400971 F 40 Ringtyp. Lot om 2 märken stämplade STOCKHOLM (A) 30
773 400975 F 43. 46, 47 Ringtyp. Stämplade STOCKHOLM, LINDESBERG (T), HELSINGBORG (M) 15
775 400977 F 44**. Ringtyp. 50
777 400979 F 45 OII. Lyxstämplat LYSEKIL (O) 25/7 1894 10
783 400985 F 45 OII. Stämplat PKXP No 32 16/11 1888 30
785 400987 F 45v5 OII. Praktstämplat GÖTEBORG (O) 30/9 1889 30
786 400988 F 45v5 OII. Praktstämplat VINGÅKER (D) 2/8 1886 44
788 400990 F 46 Ringtyp. Stämplat HALMSTAD (N) 1889 10
789 400991 F 46 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM CARLAVÄGEN (A) 1889 15
793 400995 F 50 Provisorier. Stämplat SKENINGE (E) 18/12 1889? 40
794 400996 F 50 Provisorier. LYX-stämplat KLEFSHULT (F) 75
795 400997 "F 50 v2 (""kula"") Provisorier. " 50
796 400998 F 51 Provisorier. Praktstämplat LINKÖPING (E) 18/2 1891 85
800 401002 F 52 OII. Stämplat PLK 160 7/10 1907 10
803 401007 F 54 OII. Lyxstämplat FREMMESTAD (R) 3/1 1894 60
805 401009 F 54 OII. Lyxstämplat HUDIKSVALL (X) 1/3 1897 10
808 401012 F 54 OII. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 16/10 1895 20
811 401015 F 54 OII. Praktstämplat KRISTINEHAMN (S) 3/10 1890 10
815 401019 F 54 OII. Stämplat RÅDA (S) 8/6 1886 15
816 401020 F 54 OII. Stämplat SMEDJEBACKEN (W) 1/3 1893 15
819 401023 F 55 OII. Lyxstämplat JÖNKÖPING (F) 6/10 1911 10
824 401028 F 55. Stämplat BOLMSÖ (G) 1/1 1908 20
831 401035 F 59 v6 (plåtsår). OII stämplat 40
834 401038 F 65 Posthuset. Praktstämplat ESKILSTUNA (D)11/4 1917 40
835 401039 F 69. Stämplat JOKKMOKK (BD) 28/3 1955 40
838 401042 F 74 Lilla Riksvapnet. Stämplat DONSÖ (O). 20
839 401043 F 76 vm1. Gustaf V medlajong. Stämplat KRISTIANSTAD (L) 40
840 401044 F 86 Medaljong. Praktstämplat SALADAMM (U) 30/11 1916 22
842 401046 F 107cz Landstorm I 50
843 401047 F 140C (agrg) Stående lejon. Stämplat 50
846 401050 F 141v2 St Lejon. Stämplat GÖTEBORG (O). Kv 900:- 100
860 401064 "F 179Av Par. Spricka i v märke, först ""E"". Stämplat STOCKHOLM 3/4 1922" 50
862 401066 F 189 I Gustav V 45
868 401072 F 203 Kongress stämplat 40
872 401076 F 208. Världspostkongressen. Stämplat. Kv 750:- 120
873 401077 F 211 Världspostföreningen. Stämplat NORBYVALLDA (N) 16/10 1924 55
876 401080 F 223. Världspostföreningen. Stämplat. Kv 800:- 125
878 401082 F 228 + 2 st 229 + 230 stämplat 15
879 401083 F 238** Postsparbanken. Kv 350:- 50
881 401085 F 259 CB. Swedenborg. Stämplat. 55
883 401087 F 261CB. Nya Sverige, stämplat GÖTEBORG (O) 50
885 401089 F 262CB. Nya Sverige, stämplat 50
886 401090 F 262CB. Nya Sverige, stämplat 50
887 401091 F 262CB. Nya Sverige, stämplat KARLSTAD (S) 140
898 401102 F 357** Svenska Flottan 20
901 401110 F 464 Hällristningar. Stämplat HALMSTAD (N) 10/11 1957 25
903 401112 F 806 Samuel Owen. Stämplat KUNGÄLV (O) 25/4 1974 15
905 401114 F 1166 Carl XVI Gustaf. Stämplat ANGERED (O) 19/4 1983 15
906 401115 F 1341. Stämplat LINDOME (O/N) 10/2 1989 35
908 401117 F 2259 SX2 Ivar Lo Johansson. Stämplat VARBERG (N) 28/6 2001 25
909 401118 F 2264 SX1 Nobels fredspris. Stämplat VARBERG (N) 2001 35
910 401119 F 2282SX. Julen. Stämplat VARBERG 2 (N) 2002-10-23 30
912 401121 F 2331-23338 HBL 1+2 ur H544 Motorcyklar. Stämplat VARBERG (N) 2003-03-18 (båda) 85
913 401122 F 2394 (3 st) + 2396. Samtliga stämplade HALMSTAD ÖSTER (N) 20
914 401123 F 2588-2589 BL 20 Int. Polaråret. Cyls 2, kn 07168. Stämplat 40
915 401124 F 2613-2614 Choklad. Stämplat HALMSTAD (N) 21/1 2008 15
916 401125 F 2683-2684 BL 25 Nobeldiplom. Stämplat VARBERG 2008-11-28 35
918 401127 F 2716 Rovfågel. Stämplat VÄXJÖ (G) 21/7 2009 15
919 401128 F 2728+2730 ur SH2. Stämplat VARBERG (N) 20/2 2009 63
920 401129 F 2766-2767 BL 28 Norden vid havet. Stämplat VARBERG (N) 2010-05-11 70
921 401130 F 2790-2792 BL 30. Kn 066520 cyls 2. Stämplat VARBERG (N) 70
923 401132 F 2943-2944 BL 36. Post på väg. Stämplat VARBERG (N) 2013 62
924 401133 F SS7 Sjöräddningen Block. Stämplat VARBERG (N) 2007-03-22 81
925 401134 F SS16 Läckö Slott. Stämplat VARBERG (N) 4/8 2010 75
926 401135 F SS24 Korsstygnsbroderi. Stämplat VARBERG (N) 26/10 2012 75
927 401136 F BL35 Gustav III. Stämplat VARBERG (N) 27/11 2013 25
931 401140 F L 14. Stämplat STOCKHOLM ANK 25
934 401143 F L 18 Lösen pos 7. Stämplat STENSELE (AC) 23/1 1892 100
937 401146 F L 19 Lösen. Stämplat NÄSÅKER (Y) 20/8 1891 50
940 401149 F L 20b Lösen. Stämplat WESTERÅS (U) 10/10 1882 100
942 401151 F L 5b. Stämplat LEKERYD (F) 1/7 1883 131
945 401154 F L13e. Stämplat ESTUNA (B) 28/11 1891 75
950 401159 F Tj 12, 13B, 14, 18, 23 stämplade STOCKHOLM (A) 10
954 401163 F Tj 14. Stämplat MUNKEDAL (O) 20/5 1908 10
955 401164 F Tj 16B. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 20/10 1892 20
956 401165 F Tj 16B. Stämplat KRISTINEHAMN (S) 5/11 1903 10
958 401167 F Tj 16B. Stämplat SÖLVESBORG (K) 8/1 1890 5
962 401171 F Tj 20. Stämplat HEDEMORA (W) 23/4 1894 40
964 401173 F Tj 21. Stämplat MÖNSTERÅS (H) 14/12 1904 10
966 401175 F Tj 23. Stämplat SÖDERKÖPING (E) 10/1 1905 10
967 401176 F Tj 5. Stämplat NORRKÖPING (E) 26/4 1881 20
968 401177 F Tj 7. Stämplat MALMÖ (M) 6/9 1879 på klipp 60
972 401181 Sverige. Tjänste Lilla formatet vm krona + vågl. Ett ark amed stämplade märken. Kv 735:- 85
975 401184 BOHUSLÄN (O). 90 stämplar på lösa märken eller klipp 1909-1998 100
976 401185 GÖTEBORG (O). 82 stämplar på lösa märken eller klipp 1932-1996 55
977 401186 HALLAND (N). 96 stämplar på lösa märken eller klipp 1906-1994 70
978 401187 GÖTEBORG (O). Fem stämplar på parkombinationer 10
TOTAL SUMMA ALLA OBJEKT: 34445 kr