Auktion 2018-11-10
Objekt nr | Samlamera id | Beskrivning | Klubbat pris |
2 | 400187 | "TYSKLAND. 10 st ""Sorgemärken""" | 128 |
3 | 400188 | Lokalmynt Kungsbacka Kommun 150 år. | 18 |
4 | 400189 | Inlämningsbevis. Stämplat STOCKHOLM 22/3 1911 | 20 |
6 | 400191 | Liten lot med lättklädda damer. OBS! Ej vykort. | 22 |
7 | 400192 | Helgmärken med mera på 4 Visirblad | 30 |
8 | 400193 | Bältespännarmaterial + kuvert med REK-etiketter | 20 |
9 | 400194 | Julfrimärkskatalog (1973) inkl lösa märken | 37 |
10 | 400195 | Visirpärm full med stämplat HV på Visirblad. En del bra stämplar, en del perfins. | 160 |
12 | 400197 | Mindre album 24 sid med blandat ITALIEN. Välbesatt | 70 |
13 | 400198 | 16 sid bra album med blandat från ASIEN. | 150 |
14 | 400199 | 32 sid bra album med blandat från EUROPA | 60 |
15 | 400200 | 2 mindre album om 26 sid med blandat från EUROPA | 30 |
17 | 400202 | 16 sid mindre album med blandat från EUROPA | 25 |
18 | 400203 | Hela Världen. Postfriska märken i svart mindre insticksalbum | 40 |
19 | 400204 | Hela Världen. Mycket ISLAND** i blått insticksalbum | 120 |
20 | 400205 | Hela Världen i grått insticksalbum. Allt postfriskt | 35 |
21 | 400206 | Hela Världen i grönt insticksalbum. Allt stämplat, fin kvalitet | 40 |
22 | 400207 | Hela Världen i rött album (skadat). Stämplat. | 110 |
23 | 400208 | Album Schaubek Hela Världen t o m 1930-talet | 380 |
24 | 400209 | Bra album 16 sidor, glest besatt Hela Världen | 20 |
28 | 400213 | King insticksalbum om 30 sid. Ungdomssamling HV | 45 |
29 | 400214 | Fyndlåda med mest Sverige. Mycket att plocka 1. | 255 |
30 | 400215 | Fyndlåda med album, lösa märken, m.m. | 50 |
31 | 400216 | Liten fyndlåda med lösa märken HV, Maximikort, minnespoststämplar, m.m. | 40 |
32 | 400217 | Fyndlåda med div album, lösa märken, m.m. | 120 |
33 | 400218 | Fyndlåda med album, brev, vykort, m.m. | 60 |
34 | 400219 | Sverige frimärken 1855-1950 i förtrycksalbum | 400 |
38 | 400223 | Blått insticksalbum SVERIGE och NORGE dubletter | 75 |
39 | 400224 | Leuchtturm grönt album med bladsats Sverige 1966-1985 med fickor. Komplett postfriska märken inkl 24 st rabattmärken utgåva I - VII. Nom ca 1250:- | 575 |
41 | 400226 | SVERIGE. SAFE-album med stämplat 1881-1959. Besatt 60-70%, många bra stämplar | 385 |
46 | 400231 | SVERIGE. SAFE-album med stämplat 2000-talet, glest besatt | 100 |
48 | 400233 | Sverige stämplat i insticksalbum. Bl.a. Vapen, Ringtyp t o m 1940-talet. | 300 |
49 | 400234 | Facitpärm med ca 45 Visirblad stämplat Medaljong/Bandmärken. En del bra stämplar. Plus 3 Visirblad postfriskt. | 200 |
51 | 400236 | Leuchtturmalbum Sverige 1855-1977. Knappt halvbesatt stämplade märken | 100 |
54 | 400239 | Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, glest besatt 1855-1959 | 250 |
55 | 400240 | Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, halvbesatt.1960-1972. Nom ca 250:- | 250 |
56 | 400241 | Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1973-1983. Nom ca 800:- | 500 |
57 | 400242 | Sverige postfriskt i SAFE-album med fickor, nästan komplett 1984-1997. Nom ca 2600:- | 1200 |
59 | 400244 | Norge/Danmark/Grönland stämplat i insticksbok | 25 |
62 | 400247 | Låda med dubletter i pergamynkuvert 1900-1950 | 60 |
63 | 400248 | Fyndlåda med lösa stämplade märken m.m. | 55 |
64 | 400249 | Kilovara 1963. Plomberad | 265 |
65 | 400250 | 30 st svarta A4 plastfickor för brev/vykort | 70 |
66 | 400251 | 25 st blad plastfickor svart bakgrund för brev/vykort | 65 |
67 | 400252 | 12 st glasklara blad Leuchtturm för häften | 35 |
68 | 400253 | Leuchtturm Sverigealbum med fickor 1960-1989. Tomt | 160 |
69 | 400254 | Tom Leuchtturmpärm brun | 55 |
70 | 400255 | Lindner Sverigealbum med fickor. 1855-1945. Tomt | 150 |
72 | 400257 | Facit bladsats ISLAND I 60 i röd pärm SP7. 1873-1982. Tomt | 65 |
73 | 400258 | F 7* utan gummi. Kv 1700:- | 150 |
75 | 400260 | F 42**. Ringtyp. Kv 750:- | 105 |
76 | 400261 | F 44**. Ringtyp. Kv 500:- | 75 |
79 | 400264 | F 55**. O II. Kv 700:- | 90 |
80 | 400265 | F 75** Medaljong | 20 |
81 | 400266 | F 76** par. Medaljong | 50 |
83 | 400268 | "F 88**. ""Medaljong"". Kv 500:-" | 110 |
84 | 400269 | "F 90**. ""Medaljong"". Kv 600:-" | 95 |
86 | 400271 | F 97-104** Provisorier på medaljong, kompl 8 st | 32 |
87 | 400272 | F 110**. Landstorm I | 60 |
88 | 400273 | F 111**. Landstorm I | 50 |
89 | 400274 | F 126-135** Landstorm III. Kompl 10 st | 160 |
90 | 400275 | F 126cx** Landstorm | 55 |
94 | 400279 | F 142 A**. St Lejon. Kv 150:- | 18 |
99 | 400284 | F 146A**. St Lejon. | 24 |
104 | 400294 | F 151C** Gustaf V en face. Kv 650:- | 75 |
105 | 400295 | F 152 C**. Gustaf II Adolf. | 20 |
108 | 400298 | F 155**. Gustav Vasa. Kv 800:- | 100 |
110 | 400300 | F 156**. Typ I. Postemblem. Kv 1000:- | 130 |
112 | 400302 | F 162** Typ I Postemblem. Kv 550:- | 65 |
113 | 400303 | F 162**. Postemblem. Kv 550:- | 75 |
114 | 400304 | F 171*. Postemblem. Kv 400:-. Rest av fastsättare | 50 |
117 | 400307 | F 190*. Gustaf V. Rest av fastsättare | 30 |
119 | 400309 | F 196-210** Kongressen. Kompl välcentrerade. Kv 11000:- | 1358 |
121 | 400311 | F 212-225** Föreningen. Kompl välcentrerade. Kv 13500:- | 1950 |
122 | 400312 | F 219*. Världspostföreningen. Kv 300:-. Spår av fastsättare. | 35 |
123 | 400313 | F 226-230** Gustaf V 70 år. Kompl serie. | 34 |
124 | 400314 | F 233**. Stockholms slott I. Kv 1250:- | 225 |
130 | 400320 | F 238-239** Postsparbanken. 4 olika | 60 |
132 | 400322 | F 245** Riksbanken 500 år | 50 |
140 | 400330 | F 259-260**Swedenborg. Kompl inkl BC/CB-par | 110 |
142 | 400332 | F 262CB** Nya Sverige | 75 |
144 | 400334 | F 266 BC**. Gustav V 80 år. | 30 |
149 | 400339 | F 267 BC**. Gustav V 80 år. Kv 750:- | 155 |
151 | 400341 | F 268**. Gustav V 80 år | 30 |
152 | 400342 | F 269-283** Gustaf V profil I och II. Kompl inkl BC/CB-par | 386 |
156 | 400346 | F 318-319** P H Ling. Kompl inkl BC/CB-par | 105 |
160 | 400350 | F 324 BC**. Bellman. Kv 700:- | 100 |
162 | 400352 | F 324-325** Bellman. Kompl inkl BC/CB-par | 200 |
163 | 400353 | F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II | 40 |
164 | 400354 | F 332Ba** skuret vänster. Stockholms slott II | 40 |
166 | 400356 | F 336**. Sancta Birgitta | 35 |
170 | 400360 | F 348-50**. Montelius. Kompl sats 4 st | 15 |
181 | 400371 | F 458-66**. Hällristningar. Kompl sats 9 st. | 15 |
182 | 400372 | F 471-475** Stockholmia 55. Kompl 5 st | 10 |
187 | 400377 | Lilla Tjänste VM våglinje**. 11 stycken | 16 |
190 | 400380 | F SS2** Frimärket 150 år. Cyls 1 + KN | 70 |
191 | 400381 | F SS3** Greta Garbo | 100 |
192 | 400382 | F SS6** Alla Tides Barnprogram. Souvenirark. | 30 |
193 | 400383 | F SS8** Mode med cyls + kn | 60 |
194 | 400384 | F SS9** Samisk Kultur | 40 |
199 | 400389 | F H523**. Cyls 1. Autograf av Lasse Åberg | 40 |
202 | 400395 | Låda med automathäften. | 66 |
203 | 400396 | SVERIGER. 4 Visirblad med postfriska märken. | 50 |
204 | 400397 | SVERIGE. 37 st ostämplade märken med fastsättarspår från 1900-1950 | 30 |
205 | 400398 | SVERIGE. Insticksblad 2 sid med postfriska märken från 1900-1940 | 100 |
212 | 400405 | DANMARK. F 1004-1007** Flora Danica | 5 |
214 | 400407 | DANMARK. F 121. Del av andrastämpel. Kv 1400:- | 550 |
220 | 400413 | DANMARK. F 241-255. Kv 400:- | 25 |
222 | 400415 | DANMARK. F 34 öre-valör | 45 |
229 | 400422 | DANMARK. F BL 2 Hafnia 76 stämplat | 5 |
232 | 400425 | DANMARK. F BL 5 Hafnia 87 stämplat | 10 |
234 | 400427 | DANMARK. F BL 8** Nordia 94 | 5 |
235 | 400428 | DANMARK. F H 17** Rödakorsetfrimärken 1940 | 15 |
238 | 400431 | DANMARK. F HA 10** | 15 |
239 | 400432 | DANMARK. F HA 20** x 2 Dr Margrethe + våglinjer 1968 | 10 |
240 | 400433 | DANMARK. F HA 24** Dr Margrethe + våglinjer 1991 | 15 |
242 | 400435 | DANMARK. F HS 29** Europa VIII Hist. Händelser | 10 |
243 | 400436 | DANMARK. F HS 30** Andelsmejerierna 100 år | 10 |
244 | 400437 | DANMARK. F HS 36** Postfågel | 13 |
245 | 400438 | DANMARK. F HS 38** Faröbroarnas invigning | 30 |
246 | 400439 | DANMARK. F HS 43** Ribe Domkirke | 14 |
247 | 400440 | DANMARK. F HS 46** Christian IV | 10 |
248 | 400441 | DANMARK. F HS 48** Kvarnar | 10 |
249 | 400442 | DANMARK. F HS 50** DBU 100 år | 22 |
250 | 400443 | DANMARK. F HS 53** Konstindustrimuseet | 10 |
251 | 400444 | DANMARK. F HS 57** Lokomotiv | 15 |
252 | 400445 | DANMARK. F HS 58** Norden IX Turism | 21 |
254 | 400447 | DANMARK. F HS47** Odense Kyrka | 10 |
256 | 400449 | DANMARK. Bunt FDC | 25 |
257 | 400450 | DANSKA VÄSTINDIEN. 4-block** | 160 |
258 | 400451 | DANSKA VÄSTINDIEN. F 7 Tvåfärgad typ | 70 |
260 | 400453 | FINLAND. 2 st A5-ark med stämplade märken. | 20 |
262 | 400455 | FINLAND. Bunt FDC | 25 |
269 | 400462 | FINLAND. Förtrycksalbum utan fickor. Stämplade märken. Kat.v ca 6000:- | 375 |
275 | 400468 | FÄRÖARNA. F 217-218 Europa i Rymden. Stämplade | 32 |
280 | 400473 | FÄRÖARNA. F 557-559 Samhällen på Esturoy. Kompl serie stämplad | 30 |
281 | 400474 | FÄRÖARNA. F 584-585 Kyrka. Stämplade | 18 |
282 | 400475 | FÄRÖARNA. F 647+648 Historiska Kors. Stämplat TORSHAVN | 45 |
285 | 400478 | FÄRÖARNA. Visirblad med postfriska märken. | 25 |
287 | 400480 | GRÖNLAND. 6 block nom DKR 90:- + 2 svartavdrag | 22 |
294 | 400487 | GRÖNLAND. F 445 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat | 15 |
295 | 400488 | GRÖNLAND. F 445b Pakke-Porto 100 år. Stämplat | 60 |
296 | 400489 | GRÖNLAND. F 474 PAKKE-PORTO märket 100 år. Stämplat | 30 |
303 | 400496 | GRÖNLAND. F BL 5 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 | 50 |
304 | 400497 | GRÖNLAND. F BL 7 Danmarks befrielse. Stämplat TASILAQ 5/5 1995 | 55 |
305 | 400498 | GRÖNLAND. F BL 8 Danmarks befrielse. Stämplat 1995 | 55 |
308 | 400501 | GRÖNLAND. F P12* Lätt spår av fastsättare. Kv 900:- | 50 |
309 | 400502 | GRÖNLAND. F P17* Lätt spår av fastsättare. | 20 |
310 | 400503 | GRÖNLAND. F P7°. Kv 550:- | 100 |
311 | 400504 | GRÖNLAND. F P8°. Kv 2200:- | 210 |
313 | 400506 | GRÖNLAND. Bunt FDC | 25 |
314 | 400507 | GRÖNLAND. Leuchtturm grönt album med bladsats t o m 1992. OBS! 4 blad saknas | 100 |
316 | 400509 | ISLAND. 2 st A5-blad med postfriska märken | 10 |
318 | 400511 | ISLAND. 4-block** + div lösa märken** i rött SAFE insticksalbum. Kv ca € 260:- | 200 |
319 | 400512 | ISLAND. 6 st läderbrev 1970-80-talet | 20 |
320 | 400513 | ISLAND. 6 st nya block**. Kv 450:- | 30 |
321 | 400514 | ISLAND. 7 st REK.-brev 1970-talet | 30 |
322 | 400515 | ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1520:- | 221 |
323 | 400516 | ISLAND. A5-ark med ostämplade märken, fastsättarspår. Kv 1535:- | 221 |
327 | 400520 | ISLAND. F 113**. Kv 600:- | 65 |
331 | 400524 | ISLAND. F 125**. Kv 375:- | 25 |
333 | 400526 | ISLAND. F 1451-54 Trålare. Stämplade REYKJAVIK 8/5 2014. Komplett | 50 |
334 | 400527 | ISLAND. F 16*. Kv 900:- | 55 |
335 | 400528 | ISLAND. F 160-161**. Kv 1800:- | 280 |
336 | 400529 | ISLAND. F 170**. Kv 1000:- Vackert ex. | 140 |
337 | 400530 | ISLAND. F 174 v1** (vita strålar). Kv 2200:- | 160 |
338 | 400531 | ISLAND. F 177** Altinget 15 öre | 10 |
339 | 400532 | ISLAND. F 18°. Kv 900:- | 80 |
340 | 400533 | ISLAND. F 186**. Kv 1000:- | 215 |
341 | 400534 | ISLAND. F 187**. Kv 1000:- | 215 |
342 | 400535 | ISLAND. F 21**. | 30 |
343 | 400536 | ISLAND. F 212, 6-block. Stämplat BERGEN | 35 |
344 | 400537 | ISLAND. F 227-236**. Kv 1900:- | 160 |
345 | 400538 | ISLAND. F 237-39** Universitet. Komplett | 46 |
352 | 400545 | ISLAND. F 369-373**. Kv 200:- | 15 |
355 | 400548 | ISLAND. F 436** Havsörn 50 kr | 20 |
357 | 400550 | ISLAND. F 66 Christian IX. 6 aur stämplat | 20 |
358 | 400551 | ISLAND. F 705-08** Fåglar. Komplett serie | 20 |
359 | 400552 | ISLAND. F 711-14. Landvättare. Kn 2. Stämplade | 20 |
360 | 400553 | ISLAND. F 721-24 Landvättare. Stämplat | 35 |
361 | 400554 | ISLAND. F 74**. Kv 675:- | 50 |
362 | 400555 | ISLAND. F 75°. Kv 2200:- | 300 |
363 | 400556 | ISLAND. F 79** med vänster och nedre arkmarginal. Kv 3200:- | 380 |
365 | 400558 | "ISLAND. F 80* ""håret i ram"". Kv 800:-" | 50 |
366 | 400559 | ISLAND. F 80**. Kv 3200:- | 260 |
367 | 400560 | ISLAND. F 83** sc. Kv 300:- | 35 |
371 | 400564 | ISLAND. F 978 Island kristnat i 1000 år. Stämplat | 15 |
372 | 400565 | ISLAND. F 98-100**. Kv 700:- | 90 |
374 | 400567 | ISLAND. F G2**. Greislumerki. 10-block med höger arkmarginal. Kv 500:- | 75 |
375 | 400568 | ISLAND. F Tj 13**. Kv 1700:- | 155 |
376 | 400569 | ISLAND. F Tj 22**. 9-block snett övertryck, sc. | 15 |
378 | 400571 | ISLAND. F Tj 45**. Kv 1200:- | 120 |
379 | 400572 | ISLAND. F Tj 50**. Kv 1500:- | 240 |
380 | 400573 | ISLAND. F Tj 53°. Kv 500:- | 40 |
381 | 400574 | ISLAND. F Tj 58° | 50 |
382 | 400575 | ISLAND. F Tj 7** sc. Kv 950:- | 75 |
383 | 400576 | ISLAND. F Tj 72**. Kv 800:- | 175 |
387 | 400580 | NORGE. F 1262-1269** H93 NORWEX97 Posten 350 år 1996. Kv 100:- | 25 |
391 | 400584 | NORGE. F 21. 5 st ortstämplat. Kv 500:- + | 50 |
393 | 400586 | NORGE. F 3a lilagrå. Kv 750:- | 100 |
394 | 400587 | NORGE. F 742-744** Svalbard 1975. Kv 30:- | 10 |
397 | 400590 | NORGE. F 907-908** Grafiska Förbundet 1982. Kv 16:- | 8 |
403 | 400596 | THULE. F T1-5*. 5 st kompl serie | 20 |
405 | 400598 | Top of the World of Stamps. Nr 2/3 år 2006. 8 postfriska block Nordisk Mytologi | 50 |
406 | 400599 | Top of the World of Stamps. Nr 3/3 år 2008. 8 postfriska block Nordisk Mytologi | 50 |
407 | 400600 | AUSTRALIEN. Schaubek förtrycksalbum 1913-1985. Glest besatt stämplat. | 150 |
412 | 400605 | KINA Mapp 1971-1973 stämmplat i kompletta serier. Katalog > € 400:- | 621 |
420 | 400613 | PORTUGAL. Mi BL 238** Europa 2006 | 5 |
422 | 400615 | SACHSEN. Mi 6 stämplat | 60 |
424 | 400617 | STORBRITANNIEN och områden** 1950 till 1970. Enstaka stämplade. | 100 |
435 | 400628 | TYSKLAND (Reich). Mi 138 stämplat | 30 |
437 | 400630 | TYSKLAND (Reich). Mi 61-63 stämplade BERLIN. Kompl sats. Kv € 200:- | 230 |
438 | 400631 | UNGERN. 30-sid album med stämplat, välbesatt | 60 |
440 | 400633 | USA. Välfyllt Schaubek förtrycksalbum 1847-1992. Välfyllt stämplat. Även något ost. | 525 |
441 | 400634 | TYSKLAND (Bund). Mi 274-275 på Minnespoststämplat brev, Fotboll Sverige-Tyskland 1957 | 60 |
443 | 400636 | Censurbrev från ENGLAND till ISLAND | 70 |
444 | 400637 | Bågstämpel typ 2. GÖTEBORG 1833. Kv 600:- | 115 |
445 | 400638 | Sex brev förfilateli Båg- och Fyrkantstämplar: STOCKHOLM, BORÅS, CARLSTAD, SÄTHER | 110 |
446 | 400639 | F 32 på brev, 2 st. stämplade OROUST (O) resp TJÖRN (O) | 170 |
447 | 400640 | 4-kantstämpel typ V. BORÅS. Kv 500:- | 50 |
448 | 400641 | Pärm med 17 brev från förfilateli till modernt | 150 |
449 | 400642 | Bunt brev. Förfilateli (1 st), stämplade 1860-70-tal (4 st) | 120 |
451 | 400644 | F 302 Tre Kronor singel på luftpostbrev till USA | 75 |
452 | 400645 | Specialstämpel HALMSTAD UTSTÄLLNING 1929 (M34) på vykort från KARLSKRONA (Stortorget). Sent datum. | 10 |
453 | 400646 | ÖRSLÖSA (R). Stämplat 30/10 1911 på vykort. | 45 |
454 | 400647 | Låda med minnespost från 1986-1987 | 20 |
455 | 400648 | Skokartong med brev och FDC | 45 |
456 | 400649 | Skokartong full med minnespost | 20 |
457 | 400650 | USA. Indian Woman making Basskets. Postgånget 1902 till Sverige. | 15 |
458 | 400651 | USA. Brev till Sverige. Avsändare Arne Thorén | 14 |
460 | 400653 | FDC. LUNDS KOMKYRKA 800-årsjubileum. 28 maj 1946. F 365-367. Kv 80:- | 15 |
464 | 400657 | FDC-album PFA innehållande ca 65 FDC 1986-1991 med mera | 75 |
465 | 400658 | FDC-album PFA innehållande ca 100 FDC 1992-2000. | 100 |
466 | 400659 | Skolåda full med svenska FDC | 30 |
475 | 400668 | Lindner brevalbum med svenska FDC | 30 |
477 | 400670 | ARVIKA (S). Fyrbilds kort. Nytt Harry Lange-kort i färg. | 12 |
478 | 400671 | BERGA (H). Motiv med järnvägsspår 21/7 1904. Kv 8 | 22 |
479 | 400672 | BERGA (H).2 vykort med vy av järnvägsspår | 50 |
481 | 400674 | BLIDSBERG (P). Stämplat 22/6 1951 på vykort | 10 |
483 | 400676 | BOHUSLÄN (O). Svinesundsbron. Pressbyrån. Postgånget | 10 |
486 | 400679 | ESKILSTUNA (D). Stadshuset med skarpskyttekåren. Före 1906. | 19 |
487 | 400680 | FALKENBERG (N). Lasarettet. Obeg. 1950-tal | 10 |
491 | 400684 | GRUNDSUND (O). Hamnen. T-Foto.Gamla formatet, svartvitt. Stämplat Grundsund 29.8.43 | 50 |
494 | 400687 | GÖTEBORG (O). Allmänna och Sahlgrenska Sjukhuset, Änggården. Ca 1910-talet | 27 |
496 | 400689 | GÖTEBORG (O). Hamnbild med Amerikabåten Gripsholm. 1930-talet. Förlag: Alga | 11 |
497 | 400690 | GÖTEBORG (O). Hamnparti. Bl.a. Munin lossar. Färg. Utg före 1906. Ocirkulerat | 35 |
499 | 400692 | GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Första Hemgående Resa NY - Gbg. Pressbyrån | 71 |
500 | 400693 | GÖTEBORG (O). M/S Kungsholm. Minnespoststämplat 1953 Maiden Voyage. Pressbyrån | 60 |
502 | 400700 | GÖTEBORG (O). Mariaplan. Med bl.a. spårvagn. Förlag: Pressbyråm. Minnespoststämplat Frimärkes Dag 1949. | 23 |
505 | 400703 | GÖTEBORG (O). Panorama över Göteborg. Plundrat | 15 |
507 | 400705 | GÖTEBORG (O). Sex st kort A6 | 10 |
514 | 400712 | GÖTEBORG (O). Södra Vägen. Med spårvagn. Förlag ALGA. Ocirkulerat | 10 |
515 | 400713 | GÖTEBORG (O). Tunnel vid Anten. Gammalt oskrivet brefkort. Axel Eliassons Konstförlag. | 15 |
516 | 400714 | GÖTEBORG (O). Utsikt från Kampanilen. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. | 15 |
522 | 400720 | HALMSTAD (N). Slottet.Gammalt brefkort. PKXP No81A. 8.1.1906 | 20 |
523 | 400721 | HAVSTENSSUND (O). Flygfoto över. Ca 1950-talet | 17 |
525 | 400723 | HELSINGBORG (M). Staden/hamnen från Kärnan. Gamla formatet utan vit kant. Postgånget 1930 | 15 |
526 | 400724 | HENÅN (O). Vy ca 1920-talet. | 50 |
527 | 400725 | HENÅN (O). Vy. Ca 1920-talet | 50 |
529 | 400727 | KARLSTAD (S). ESSO Motorhotell. Förlag Herman Andersson. Nytt ULTRA-kort | 16 |
530 | 400728 | KARSEFORS. Stämplat SKOGABY (N) 28/7 1929 | 35 |
531 | 400729 | KIRUNA (BD). Kiirunavaara i belysning. Fin stämpel Nst21 Kiruna Lbr 6 8 1907. Förlag F G Landströms Bokh. | 15 |
532 | 400730 | KIRUNA (BD). Lokstallarna. 1930-talet | 40 |
533 | 400731 | KRISTINEHAMN (S). Stadshotellet och kyrkan. Stämplat Nst21 5.2.1921 | 15 |
536 | 400734 | LINKÖPING (E). Järnvägsparken. Färgkort ca 1920-talet. | 10 |
537 | 400735 | LUND (M). Monument Slaget vid Lund 1676. Pressbyrån. Stämpel LUND 1, 8.7.48, Gamla formatet, svartvitt | 12 |
538 | 400736 | LYCKORNA (O). Flygfoto över. Ca 1940-talet | 10 |
539 | 400737 | LYSEKIL (O). Gamla Staden. Pressbyrån. Postgånget. Har varit inklistrat | 10 |
540 | 400738 | MALEN (L). Strandparti med badande. Gammalt kort utan vit kant. Stämplat Malen. | 17 |
542 | 400740 | MARIESTAD (R). Järnvägsstationen. Handkolererat. C A Träff. Ocirkulerat. | 35 |
543 | 400741 | MARKARYD (G). Järnvägsstationen. Med motorvagn. Ocirkulerat men har varit lätt inklistrat. Förlag: Pressbyrån | 39 |
545 | 400743 | NORBERG (U). Parti från Klackberg. Stämplat Norberg 1904 & stämpel Trelleborg-Sassnitz & stämpel West-Hartlepool | 17 |
546 | 400744 | NORRKÖPING (E). Idrottsparken. Ca 1920-talet, färg. Ocirkulerat. | 27 |
547 | 400745 | NORRKÖPING (E). Oskar Fredriks bro. Med bl.a. spårvagnar. 1930-talet | 10 |
549 | 400747 | OSKARSTRÖM (N). Nissan vid Oskarström. Stämplat ÖFVERSELÖ (D) | 20 |
550 | 400748 | RESÖ (O). Motiv från Resö. Svartvitt, gamla formatet. Stämplat Kragenäs 17.7.54 | 55 |
551 | 400749 | SMÖGEN (O). Hållö fyr. Förlag R. Hjortsfeldt. Svartvitt, gamla förmatet. Nytt kort. | 15 |
552 | 400750 | SOTENKANALEN (O). Båt i kanalen. Svartvitt, gamla formatet. Postgånget 1948. | 30 |
553 | 400751 | SPENSHULT (N). Spenshults Reumatiska Sjukhus. Stämplat 9/5 1961 | 18 |
554 | 400752 | STOCKHOLM (A). LO-utställningen 1951 med minnespoststämpel. Kv 8 | 20 |
556 | 400754 | STRÖMSTAD (O). Utsikt från. Ca 1940-talet | 45 |
557 | 400755 | STRÖMSTAD (O). Vy. Ca 1940-talet. | 16 |
558 | 400756 | STYRSÖ (O). Gammalt Brefkort. Ofrankerat,skrivet. Hamnen med båtar och bryggor. | 15 |
560 | 400758 | SÄRÖ (N). 7 st äldre kort, 1930/40-tal | 45 |
561 | 400759 | SÄRÖ (N). Lokmännens Rekreationshem. Ca 1940-talet. Förlag: C A Träff | 10 |
562 | 400760 | SÄVEDALEN (O). Vyparti från Sävedalen. Tidig 2-bildskort. Förlag: Träff. Ocirkulerat | 22 |
564 | 400762 | TORTUNA (U). Järnvägsstationen. Ca 1920-tal | 35 |
567 | 400765 | UDDEVALLA (O). Söder från Klocktornsberget. Gammalt brefkort. Stämplat PKXP No? 2.7.1908 | 21 |
572 | 400770 | VARBERG (N). Socitetsrestaurangen. 1940-talet. Postgånget | 10 |
573 | 400771 | ÅHUS (L). Vy av hamnen. 14/5 1905. Kv 8 | 20 |
574 | 400772 | ÅMOTFORS (S). Centrum. Bl.a. bilar, mopeder, ca 1950-talet. Ocirkulerat. | 39 |
575 | 400773 | ÅSBRO (T). Flygfoto över Estabo. Ca 1950-talet | 10 |
577 | 400775 | ÖREBRO (T). Länslasarettet. Brefkort. Bergslagens Boktryckeri, Nora. Stämplat Örebro, NST21 | 16 |
578 | 400776 | ÖRMEVALLA (N). Kyrkan. Svartvitt, gamla formatet. C.A.Träff. Nytt kort. | 12 |
580 | 400778 | 30 st Svenska vykort gamla formatet. Blandat topo m.m. | 150 |
581 | 400779 | Låda med moderna vykort, brev, minnespost | 32 |
582 | 400780 | Skokartong med vykort, mest modernt | 60 |
588 | 400786 | GRIPSHOLMS vinterkryssning 1934. Frankerat och stämplat Sjöpostexpedition70 M/F Gripsholm 24.2.34 | 80 |
589 | 400787 | M/S Stockholm. Fyrkantstämpel M/S Stockholm 1sta turen, från Göteborg 21/2 1948. | 30 |
591 | 400789 | M/S Kungsholm, Göteborg. Ca 1920-30-talet | 10 |
595 | 400793 | På väg till Amerika. Fartyg i Göteborgs hamninlopp. Ocirkulerat. | 20 |
597 | 400795 | Segelfartyg. Färgkort. Förlag T.S.N. Ca 1910-talet | 20 |
598 | 400796 | Segelfartyg i docka. Färgkort. Förlag T.S.N. Stämplat SKÖFDE 1910 | 35 |
599 | 400797 | Flottan i strid (??). Stämplat MARSTRAND 1906 | 87 |
601 | 400803 | Dansk Ridende Post. Lantbruksutställningen på Bellahöj 1938. Minnespoststämplat | 10 |
603 | 400805 | FRANKRIKE. Mulhouse - La rue du Sauvage. Bl.a. spårvagn, ca 1920-talet | 10 |
605 | 400807 | 4 st skämtkort. Edgren, Beskow, Caramba, Sundius-Dahlström | 10 |
606 | 400808 | FRANKRIKE. Nice. Bl.a. spårvagnar, ca 1920-talet | 10 |
608 | 400810 | BERTIL A. 10 st Kartkort 1950-talet | 56 |
609 | 400811 | ELVIS PRESLEY. Två obeg vykort och ett postgånget | 20 |
613 | 400815 | Båtmotiv. Stämplat Sköfde (R) 27/3 1906 | 10 |
624 | 400826 | MALTA. Napoli, vy med spårvagn, folkliv. Kv 6 | 10 |
625 | 400827 | ÖSTERRIKE. WIEN, Hönenstrasse, Leopoldsberg. Kv 8 | 10 |
627 | 400829 | 38 st vykort A6, blandade motiv Europa | 57 |
628 | 400830 | 34 st vykort gamla formatet. Blandade motiv Europa | 170 |
630 | 400832 | Varianthandboken för Svenska Frimärken utgivna 1938-1949 | 146 |
631 | 400833 | Håndbok over Norges Frimarker Del 1-2 | 340 |
632 | 400834 | Håndbok over Norska Filatelistika. Utgiven 1969. | 110 |
635 | 400837 | Katalog AFA DK 2003 | 20 |
637 | 400839 | Årsbok Svenska frimärken berättar 2010 | 100 |
638 | 400840 | Årsbok Svenska frimärken berättar 2009 | 100 |
639 | 400841 | Årsbok Svenska frimärken berättar 2008 | 100 |
640 | 400842 | Årsbok Svenska frimärken berättar 2007 | 100 |
647 | 400849 | Årsbok Svenska frimärken berättar 2000 | 100 |
666 | 400868 | Diverse svenska häften, nom 106:- | 40 |
688 | 400890 | Postens Årssats Svenska Frimärken 1989. Nom 195:- | 130 |
689 | 400891 | Postens Årssats Svenska Frimärken 1990. Nom 243:- | 140 |
696 | 400898 | F 7 Vapentyp II. Stämplat | 40 |
697 | 400899 | "F 9 v16 (""Ängeln""). Stämplat. Kv 600:-" | 90 |
698 | 400900 | F 9 Vapentyp II. Lot om 35 märken, några bra stämplar. Nyanser etc. | 150 |
700 | 400902 | F 9 Vapentyp II. Praktstämplat STOCKHOLM (A) 9/9 1868 | 13 |
702 | 400904 | F 9v13 (fotsteget) Vapentyp II. Stämplat | 40 |
704 | 400906 | F 10 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) 1867 | 75 |
705 | 400907 | F 12 Vapentyp II. Stämplat HALMSTAD (N) | 150 |
707 | 400909 | F 12g. Stämplat UMEÅ (AC). Vc, kv 850:- | 95 |
710 | 400912 | F 16 Liggande Lejon. LYX-stämplat ULRICEHAMN (P) 7/10 1873 | 65 |
711 | 400913 | F 16 Liggande lejon. Stämplat ARVIKA (S) 23/7 1874 | 40 |
712 | 400914 | F 16 Praktstämplat LIDKÖPING (R) 17/9 1873 | 50 |
713 | 400915 | F 17 Ringtyp. 2 st stämplade. | 20 |
714 | 400916 | F 19 Ringtyp. LYX-stämplat STRENGNÄS (D) 25/10 1877 | 37 |
722 | 400924 | F 20d. Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 5.TUR | 50 |
723 | 400925 | F 20g ? Ringtyp t 14. Stämplat SUNDSVALL (Y) 3/8 1874 | 50 |
724 | 400926 | F 20g Ringtyp. Stämplat HELSINGBORG (M). Kv 750:- | 100 |
727 | 400929 | F 22 Ringtyp. Stämplat | 10 |
729 | 400931 | F 23 Ringtyp t 14. Snedcentrerat. Lyxstämplat FURUSUND (B) 15/8 1877 | 150 |
730 | 400932 | F 25 Ringtyp. LYX-stämplat WEXIÖ (G) 6/4 1875 | 40 |
732 | 400934 | F 26g Ringtyp. Stämplat | 65 |
733 | 400935 | F 27c. Stämplat | 50 |
735 | 400937 | F 28 Ringtyp. Praktstämplat KALMAR (H) 8/4 1888 | 15 |
736 | 400938 | F 29 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM (A) | 10 |
744 | 400946 | F 31 Ringtyp. Praktstämplat HVETLANDA (F) | 15 |
747 | 400949 | F 32 Ringtyp. Stämplat BERFENDAL (O) | 45 |
749 | 400951 | F 33 Ringtyp t 13. Praktstämplat STOCKHOLM 11/9 1882 | 15 |
755 | 400957 | F 35 Ringtyp. Stämplat LINKÖPING (E) 1/11 1884 | 10 |
757 | 400959 | F 35. Stämplat STOCKHOLM 12/6 1883 | 20 |
758 | 400960 | F 36 Ringtyp t 13. Praktstämplat STALLARHOLMEN (D) 20/12 1879 | 30 |
759 | 400961 | F 36 Ringtyp. LYX-stämplat LIDKÖPING (R) 8/1 1885 | 22 |
765 | 400967 | F 39 OII. Lysxstämplat NÄSSJÖ (F) 8/3 1885 | 15 |
766 | 400968 | F 39 OII. LYX-stämplat HAGFORS (S) 26/5 1886. | 81 |
767 | 400969 | F 39 OII. Stämplat GEIJERSHOLM (S) 7/3 1890 | 25 |
769 | 400971 | F 40 Ringtyp. Lot om 2 märken stämplade STOCKHOLM (A) | 30 |
773 | 400975 | F 43. 46, 47 Ringtyp. Stämplade STOCKHOLM, LINDESBERG (T), HELSINGBORG (M) | 15 |
775 | 400977 | F 44**. Ringtyp. | 50 |
777 | 400979 | F 45 OII. Lyxstämplat LYSEKIL (O) 25/7 1894 | 10 |
783 | 400985 | F 45 OII. Stämplat PKXP No 32 16/11 1888 | 30 |
785 | 400987 | F 45v5 OII. Praktstämplat GÖTEBORG (O) 30/9 1889 | 30 |
786 | 400988 | F 45v5 OII. Praktstämplat VINGÅKER (D) 2/8 1886 | 44 |
788 | 400990 | F 46 Ringtyp. Stämplat HALMSTAD (N) 1889 | 10 |
789 | 400991 | F 46 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM CARLAVÄGEN (A) 1889 | 15 |
793 | 400995 | F 50 Provisorier. Stämplat SKENINGE (E) 18/12 1889? | 40 |
794 | 400996 | F 50 Provisorier. LYX-stämplat KLEFSHULT (F) | 75 |
795 | 400997 | "F 50 v2 (""kula"") Provisorier. " | 50 |
796 | 400998 | F 51 Provisorier. Praktstämplat LINKÖPING (E) 18/2 1891 | 85 |
800 | 401002 | F 52 OII. Stämplat PLK 160 7/10 1907 | 10 |
803 | 401007 | F 54 OII. Lyxstämplat FREMMESTAD (R) 3/1 1894 | 60 |
805 | 401009 | F 54 OII. Lyxstämplat HUDIKSVALL (X) 1/3 1897 | 10 |
808 | 401012 | F 54 OII. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 16/10 1895 | 20 |
811 | 401015 | F 54 OII. Praktstämplat KRISTINEHAMN (S) 3/10 1890 | 10 |
815 | 401019 | F 54 OII. Stämplat RÅDA (S) 8/6 1886 | 15 |
816 | 401020 | F 54 OII. Stämplat SMEDJEBACKEN (W) 1/3 1893 | 15 |
819 | 401023 | F 55 OII. Lyxstämplat JÖNKÖPING (F) 6/10 1911 | 10 |
824 | 401028 | F 55. Stämplat BOLMSÖ (G) 1/1 1908 | 20 |
831 | 401035 | F 59 v6 (plåtsår). OII stämplat | 40 |
834 | 401038 | F 65 Posthuset. Praktstämplat ESKILSTUNA (D)11/4 1917 | 40 |
835 | 401039 | F 69. Stämplat JOKKMOKK (BD) 28/3 1955 | 40 |
838 | 401042 | F 74 Lilla Riksvapnet. Stämplat DONSÖ (O). | 20 |
839 | 401043 | F 76 vm1. Gustaf V medlajong. Stämplat KRISTIANSTAD (L) | 40 |
840 | 401044 | F 86 Medaljong. Praktstämplat SALADAMM (U) 30/11 1916 | 22 |
842 | 401046 | F 107cz Landstorm I | 50 |
843 | 401047 | F 140C (agrg) Stående lejon. Stämplat | 50 |
846 | 401050 | F 141v2 St Lejon. Stämplat GÖTEBORG (O). Kv 900:- | 100 |
860 | 401064 | "F 179Av Par. Spricka i v märke, först ""E"". Stämplat STOCKHOLM 3/4 1922" | 50 |
862 | 401066 | F 189 I Gustav V | 45 |
868 | 401072 | F 203 Kongress stämplat | 40 |
872 | 401076 | F 208. Världspostkongressen. Stämplat. Kv 750:- | 120 |
873 | 401077 | F 211 Världspostföreningen. Stämplat NORBYVALLDA (N) 16/10 1924 | 55 |
876 | 401080 | F 223. Världspostföreningen. Stämplat. Kv 800:- | 125 |
878 | 401082 | F 228 + 2 st 229 + 230 stämplat | 15 |
879 | 401083 | F 238** Postsparbanken. Kv 350:- | 50 |
881 | 401085 | F 259 CB. Swedenborg. Stämplat. | 55 |
883 | 401087 | F 261CB. Nya Sverige, stämplat GÖTEBORG (O) | 50 |
885 | 401089 | F 262CB. Nya Sverige, stämplat | 50 |
886 | 401090 | F 262CB. Nya Sverige, stämplat | 50 |
887 | 401091 | F 262CB. Nya Sverige, stämplat KARLSTAD (S) | 140 |
898 | 401102 | F 357** Svenska Flottan | 20 |
901 | 401110 | F 464 Hällristningar. Stämplat HALMSTAD (N) 10/11 1957 | 25 |
903 | 401112 | F 806 Samuel Owen. Stämplat KUNGÄLV (O) 25/4 1974 | 15 |
905 | 401114 | F 1166 Carl XVI Gustaf. Stämplat ANGERED (O) 19/4 1983 | 15 |
906 | 401115 | F 1341. Stämplat LINDOME (O/N) 10/2 1989 | 35 |
908 | 401117 | F 2259 SX2 Ivar Lo Johansson. Stämplat VARBERG (N) 28/6 2001 | 25 |
909 | 401118 | F 2264 SX1 Nobels fredspris. Stämplat VARBERG (N) 2001 | 35 |
910 | 401119 | F 2282SX. Julen. Stämplat VARBERG 2 (N) 2002-10-23 | 30 |
912 | 401121 | F 2331-23338 HBL 1+2 ur H544 Motorcyklar. Stämplat VARBERG (N) 2003-03-18 (båda) | 85 |
913 | 401122 | F 2394 (3 st) + 2396. Samtliga stämplade HALMSTAD ÖSTER (N) | 20 |
914 | 401123 | F 2588-2589 BL 20 Int. Polaråret. Cyls 2, kn 07168. Stämplat | 40 |
915 | 401124 | F 2613-2614 Choklad. Stämplat HALMSTAD (N) 21/1 2008 | 15 |
916 | 401125 | F 2683-2684 BL 25 Nobeldiplom. Stämplat VARBERG 2008-11-28 | 35 |
918 | 401127 | F 2716 Rovfågel. Stämplat VÄXJÖ (G) 21/7 2009 | 15 |
919 | 401128 | F 2728+2730 ur SH2. Stämplat VARBERG (N) 20/2 2009 | 63 |
920 | 401129 | F 2766-2767 BL 28 Norden vid havet. Stämplat VARBERG (N) 2010-05-11 | 70 |
921 | 401130 | F 2790-2792 BL 30. Kn 066520 cyls 2. Stämplat VARBERG (N) | 70 |
923 | 401132 | F 2943-2944 BL 36. Post på väg. Stämplat VARBERG (N) 2013 | 62 |
924 | 401133 | F SS7 Sjöräddningen Block. Stämplat VARBERG (N) 2007-03-22 | 81 |
925 | 401134 | F SS16 Läckö Slott. Stämplat VARBERG (N) 4/8 2010 | 75 |
926 | 401135 | F SS24 Korsstygnsbroderi. Stämplat VARBERG (N) 26/10 2012 | 75 |
927 | 401136 | F BL35 Gustav III. Stämplat VARBERG (N) 27/11 2013 | 25 |
931 | 401140 | F L 14. Stämplat STOCKHOLM ANK | 25 |
934 | 401143 | F L 18 Lösen pos 7. Stämplat STENSELE (AC) 23/1 1892 | 100 |
937 | 401146 | F L 19 Lösen. Stämplat NÄSÅKER (Y) 20/8 1891 | 50 |
940 | 401149 | F L 20b Lösen. Stämplat WESTERÅS (U) 10/10 1882 | 100 |
942 | 401151 | F L 5b. Stämplat LEKERYD (F) 1/7 1883 | 131 |
945 | 401154 | F L13e. Stämplat ESTUNA (B) 28/11 1891 | 75 |
950 | 401159 | F Tj 12, 13B, 14, 18, 23 stämplade STOCKHOLM (A) | 10 |
954 | 401163 | F Tj 14. Stämplat MUNKEDAL (O) 20/5 1908 | 10 |
955 | 401164 | F Tj 16B. Lyxstämplat LJUNGSKILE (O) 20/10 1892 | 20 |
956 | 401165 | F Tj 16B. Stämplat KRISTINEHAMN (S) 5/11 1903 | 10 |
958 | 401167 | F Tj 16B. Stämplat SÖLVESBORG (K) 8/1 1890 | 5 |
962 | 401171 | F Tj 20. Stämplat HEDEMORA (W) 23/4 1894 | 40 |
964 | 401173 | F Tj 21. Stämplat MÖNSTERÅS (H) 14/12 1904 | 10 |
966 | 401175 | F Tj 23. Stämplat SÖDERKÖPING (E) 10/1 1905 | 10 |
967 | 401176 | F Tj 5. Stämplat NORRKÖPING (E) 26/4 1881 | 20 |
968 | 401177 | F Tj 7. Stämplat MALMÖ (M) 6/9 1879 på klipp | 60 |
972 | 401181 | Sverige. Tjänste Lilla formatet vm krona + vågl. Ett ark amed stämplade märken. Kv 735:- | 85 |
975 | 401184 | BOHUSLÄN (O). 90 stämplar på lösa märken eller klipp 1909-1998 | 100 |
976 | 401185 | GÖTEBORG (O). 82 stämplar på lösa märken eller klipp 1932-1996 | 55 |
977 | 401186 | HALLAND (N). 96 stämplar på lösa märken eller klipp 1906-1994 | 70 |
978 | 401187 | GÖTEBORG (O). Fem stämplar på parkombinationer | 10 |