NHFF:s Restförsäljning höstauk. 2021
RESULTATLISTA

Auktion 2021-11-14

Objekt nr Samlamera id Beskrivning Klubbat pris
1 874429 F H433** Vilda djur 2 - Björnungar. Snedskuret, både inlaga och omslag. 274
2 875284 Lokalposten Ferm, Göteborg. Helark provtryck (ca A3-format)**/* , portotabell samt faktura på hela frimärksleveransen 1550
3 875193 ITALIEN (SARDINIEN). Mi 15 stämplat. Kv € 3200:-. Hack h övre hörn 350
4 875328 TYSKLAND. Bananlåda full med album, lösa märken, m.m. Reich, DDR, BRD, tyska stater, occupation, m.m. 1310
6 874438 F 19. Stämplat LIDKÖPING (R) 7.2.1877. PRAKT. 35
7 875107 NORGE. F 5(*). Oscar I. Något smutsigt. Katv. 6000:- 400
11 875159 NORGE. F2* ug. Kv 5000:- 725
12 875314 Ett parti Statliga Stämpelmärken, Lilla Riksvapnet Skilling-valörer. Kv ca 2600:- 400
13 873909 ANKAREDE (Z). Kåtor i Ankarede. Stpl 1958. Med sidostämpel ANKAREDE KYRKPLATS ”Kåtastaden”. 38
14 873910 APLARED (P). Aplareds Järnvägsstation, spårsidan. Fläck. Stämplat FOTSKÄL (P), kv 150:-. 131
16 873912 ARKÖ (E). Bl.a. ångbåt vid brygga. Färg. Stämplat SKÄLLINGE (N) 1903. 71
18 873914 ARVIKA (S). Vy Kyrkogatan 10
19 873915 ASKERSUND (T). Landsförsamlingens kyrka. Tidigt 1900-tal, färg. 16
20 873916 BORÅS (P). Cenrtralstationen Stpl Borås -80. Veck i nedre v. hörnet 16
21 873917 BORÅS (P). Utsikt från Caroli kyrka. Fotografi. Stämplat Borås 1 1952. 10
22 873918 BROMMA (A). Bromma prästgård. Adresserat men ej frankerat. Ca 1911-1915. 10
23 873919 DALS ROSTOCK (P). Flygfoto över Kroppefjälls Sanatorium. Fläck. Postgånget 1933. 15
24 873920 DELSBO (X). Utsikt över Dellen. Postgånget. 10
25 873921 DELSBO (X). Utsikt över Delsbo med bl.a. bensinstation och minigolfbana. Postgånget 1952. 15
26 873922 DELSBO (X). Vägparti. Postgånget 1954 10
27 873923 DRAGSMARK (O). Flygfoto över Dragsmark. Postgånget 34
28 873924 DRAGSMARK (O). Flygfoto över Dragsmark. Postgånget 1951. 42
29 873925 ED (P). Vy över samhället. Färg 10
30 873926 ELLÖS (O). Postgånget 1952. H Lindenhags Förlag. 23
35 873931 FISKEBÄCKSKIL (O). Vy över hamnen. Postgånget 1942. C A Träff 34
36 873932 FJÄLLBACKA (O). Vy över hamnen. Postgånget 1942. C A Träff 34
37 873933 FJÄLLBACKA (O). Vy över hamnen. Postgånget 1942. Pressbyrån 34
40 873936 FRISTAD (P). Järnvägsstationen, spårsidan. Stämplat Källeryd (P) på OII 1909. Kv 175:- 116
41 873937 FRYKERUD (S). Frykeruds kyrka 10
42 873938 FULLÖSA (R). Flygfoto över orten. AB Flygtrafik, Dals Långed. 11
43 873939 GRAVARNE (O). Vy över samhället. Ca 1930-tal 80
44 873940 GÅSÖ (O). Hafsbad. Färgkort 21
46 873942 GÖTEBORG (O). Amerikabåtarna Gripsholm, Kungsholm och Drottningholm stpl GÖTEBORG 25.10.1946. Pressbyrån. Fläckar. 10
47 873943 GÖTEBORG (O). Brämaregården 38
48 873944 GÖTEBORG (O). Carlsrogatan. Färg från tidigt 1900-tal. 21
49 873945 GÖTEBORG (O). Carnegies Sockerfabrik, ca 1905 27
50 873946 GÖTEBORG (O). Elfsborgs fästning. Med båtar i färg, ca 1905 44
51 873947 GÖTEBORG (O). Entréen till Lorensberg. Häst med vagn. Färg ca 1903 32
52 873948 GÖTEBORG (O). Fiskhamnen, ca 1930-tal. Hartmans Konstförlag, nr 55/128 10
53 873949 GÖTEBORG (O). Gott Nytt År, Telegrafstationen. Stämplat 1.1.1814 21
54 873950 GÖTEBORG (O). Hamnen från Göta Älvbron. 10
55 873951 GÖTEBORG (O). Hamnen. 10
57 873953 GÖTEBORG (O). Hamnen. Örlogsflottilj. Postgånget 1952. Träff/Alrik Hedlunds förlag. 32
58 873954 GÖTEBORG (O). Hamnparti i färg. Skrivet 1906 26
59 873955 GÖTEBORG (O). Hotell Excelsior 11
60 873956 GÖTEBORG (O). Hörnet Norra Hamngatan/Nils Eriksonsgatan. Skrivet 1904. 27
61 873957 GÖTEBORG (O). J B Stenbergs Möbelaffär, Järntorgsgatan 12. Stämplat 1.2.1906 82
62 873958 GÖTEBORG (O). Lillhagens Sjukhus. Flygfoto 34
64 873960 GÖTEBORG (O). Majorna, färg. Frankerat OII 42
65 873961 GÖTEBORG (O). Masthugget. Torghandel, ca 1906. Färgkort 55
67 873963 GÖTEBORG (O). Norra Biskopsgården. Flygfoto 115
68 873964 GÖTEBORG (O). Norra Biskopsgården. Pressbyrån nr 77534, A6-kort 60
69 873965 GÖTEBORG (O). Panorma över Getebergsäng. Med fabriker. Tid 1900-tal. Färg 20
71 873967 GÖTEBORG (O). Redbergsplatsen. Färg 10
72 873968 GÖTEBORG (O). Rest Lorensberg, motiv från matsalens dansrotunda. Postgånget 1940-talet. 10
73 873969 GÖTEBORG (O). Skansen Kronan och Skanstorget. Stämplat 20.3.1912 32
75 873971 GÖTEBORG (O). St Jörgens Sjukhus 33
76 873972 GÖTEBORG (O). Södra Hamngatan (brevkort). Med bl.a. spårvagn 40
77 873973 GÖTEBORG (O). Södra Vägen och Eklandavägen. I fonden Carlanderska Sjukhemmet. 42
78 873974 GÖTEBORG (O). Södra Vägen, färg, frankerat OII 44
79 873975 GÖTEBORG (O). Södra Vägen. Tidigt 1900-tal, färg 20
80 873976 GÖTEBORG (O). Torslanda C A Träff Förlag 16
81 873977 GÖTEBORG (O). Torslanda Flygplats. 4-bildskort i fårg, A6 16
82 873978 GÖTEBORG (O). Torslanda, friluftsbaden. C A Träff, nr 3718 15
83 873979 GÖTEBORG (O). Torslanda-Björlanda Ålderdomshem. 15
84 873980 "GÖTEBORG (O). Tredje Långgatan, ca 1905, ""Barnaglädje i sandgropen"", färg." 42
85 873981 GÖTEBORG (O). Ullevi från 1958. Färg. 10
87 873983 GÖTEBORG (O). Wermlandsgatan med Oscar Fredriks kyrka. Tidigt 1900-tal, färg. 20
88 873984 GÖTEBORG (O). Ångfärjan till Hisingen. Färg, tidigt 1900-tal 81
89 873985 GÖTEBORG (O). Östra Skansgatan. Stämplat Stillingsön (O) 1906 på OII, färg. 55
91 873987 HAGFORS (S). Björnängsbadet och sjukstugan. Postgånget 1962. Pressbyrån 16
92 873988 HAGFORS (S). Bron vid Norra Råda. Postgånget 1953. 38
93 873989 HAGFORS (S). Bron. Postgånget 1955 33
94 873990 HAGFORS (S). Järnvägsstationen. Ej postgånget. Ca 1950-talet. Pressbyrån 56
95 873991 HAGFORS (S). Köpmansgatan. Postgånget 1951. Pressbyrån 17
97 873993 HALMSTAD (N). Vy från 1700. 15
99 873995 HELSINGBORG (M). Hamntorget. Bussar, ångbåt, bensinpump. Färg. 12
102 873998 HELSINGBORG (M). Skånska Husaretablisimentet. Färg, skrivet 1903. 10
103 873999 HEMSJÖ (P). Flygfoto. AB Flygtrafik, Dals Långed 10
104 874000 HENÅN (O). Motiv från Henån. Foto C A Träff. Postgånget. 11
106 874002 HOLMENSÄTERN. Byggnad vid sjö, eka i sjön. Stämplat MARMA (C) på OII 1903. 10
107 874003 HOVÅS (O). Villaparti vid Hovås. Foto C A Träff. Postgånget 1932. Veck i ett hörn. 16
108 874004 HOVÅS (O). Vy från Hovås. Foto C A Träff. Ocirkulerat. 16
109 874005 HOVÅS (O). Översiktsbild från 1930-talet 36
110 874006 HOVÅS (O). Översiktsbild. Alrik Hedlund, nr 1918 38
111 874007 HUNNEBOSTRAND (O). Vy över samhället. Ca 1930-talet 43
114 874010 HÅBYGÅRD (O). Håby kyrka. C A Träff nr 229 11
115 874011 HÖG (X). Kyrkan. Flygfoto. Postgånget 1964. 11
117 874013 JÖNKÖPING (F). Vy över staden. Tidigt 1900-tal, färg 34
121 874017 KARLSKRONA (K). Sjötruppernas kasern. 10
128 874024 KÄMPERSVIK (O). Vy från orten. Färg, tidigt 1900-tal. 48
129 874025 "KÄRINGÖN (O). 2-bilders ""Parti av "", tid 1900-tal" 39
130 874026 KÄRINGÖN (O). Sjöbodar. C A Träff, nr 5386 20
131 874027 LEKSAND (W). Tidigt 1900-tal, färg. 10
133 874029 LINDESBERG (T). Lindes och Ramsbergs härads tingshus, Lindesberg. Adresserat men ej frankerat. Daterat 1903. 23
134 874030 LINDESBERG (T). Vy från flygplan. Postgånget 1963. 11
135 874031 LINDOME (O). Almås. Färg, OII 1907. 20
136 874032 LINKÖPING (E). Badstugatan. Skrivet nyårsafton 1908. 21
137 874033 LJUNGSKILE (O). Motiv över Berg. C A Träff nr 1558. 16
141 874037 LUDVIKA (W). Utsikt över Storgården och Väsman. Postgånget 1949. 10
143 874039 LUND (M). Järnvägsstationen 27
145 874041 LYCKORNA (O). 3-bildskort skrivet 1900. 21
146 874042 LYSEKIL (O). Badgästbåtar. Ca 1910/20-talet 22
147 874043 LYSEKIL (O). Gatuparti från gamla sta´n. C A Träff nr 2082. Ca 1950-tal 27
148 874044 LYSEKIL (O). Gatuvy med många företagsskyltar. Färg ca 1905. 60
149 874045 "LYSEKIL (O). Hamnen med bl.a. restaurangbåten ""Kristina"". Almqvist & Cöster nr 456-57" 10
150 874046 LYSEKIL (O). Kungsgatan. Tidigt 1900-tal, färg. 20
151 874047 LYSEKIL (O). Stadsvy med torghandel. Färg ca 1904. 45
154 874050 MALMSLÄTT (E ). Lifgrenadierregementenas baracker med manskap. Stämplat PLK247A 1905. 44
156 874052 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Axel Eliasson nr 117. Storsjön Kastellet och Stora Tornet. 10
159 874055 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Axel Eliasson nr 128. Konsthallen. Stämpel BALT. UTST. * L. 10
163 874059 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Axel Eliasson nr 17. Kastellet. 10
165 874061 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Axel Eliasson nr 195. Ryska utställningen. 10
171 874067 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Axel Eliasson nr 64. Utsikt över Centralgården. Stämpel Tornet. 10
174 874070 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Axel Eliasson nr 84. Matsalen, Årsta. Stämpel Stabbarps Grufva på medaljong. 10
182 874078 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Berndt Johnsson, tre vykort från utsidan, varav ett med stämpel BALT. UTST. * L. 32
185 874081 MALMÖ (M). Baltiska Utställningen 1914. Nordiska Kompaniets Paviljong, Vardagsrum. Ocirkulerat. 22
187 874083 MALMÖ (M). Flygstationen. Postgånget 1933 71
191 874087 MARSTRAND (O). Folkliv vid båt i hamnen. Postg 1941. C A Träff 28
192 874088 MARSTRAND (O). Startplatsen med segelbåtar. Postgånget 1940-talet 38
193 874089 MELLERUD (P). P D Lundgrens Torg. Postgånget. Ca 1950-tal 10
194 874090 MOTALA (E). Platens grav. Kanal med båt. Postgånget 1952. 10
196 874092 MUNKEDAL (O). Kvistrum och Munkedals stationssamhälle. 38
197 874093 MÖLNDAL (O). Apoteket och Folkskolan. 1930-talet. Jolin & Wilkenson nr 430 44
198 874094 MÖLNDAL (O). Tolltorpsdalen, ca 1930-talet 52
199 874095 MÖNSTERÅS (H). Åsevadgatan. Postgånget 1950. 19
202 874098 NOCKEBY (A). Flygfoto över orten. Aero-Tjänst, Västerås, nr 750 10
203 874099 NORRBO (X). Dellenbaden. Postgånget 1956. 10
204 874100 NORRKÖPING (E). Nedläggning af telefonkablar på Drottninggatan. Häst, folkliv. 60
205 874101 NORRKÖPING (E). Strandborgen. 15
206 874102 NORRTÄLJE (C). Byle hamn 20
207 874103 NORSESUND (P). Flygfoto över en gård, ca 1950-talet 16
208 874104 NORSESUND (P). Framnäs. Ca 1910-20-talet 10
209 874105 NORSESUND (P). Hultebacka, ca 1910-talet. 16
210 874106 NORSESUND (P). Högen. Skrivet 1916. 16
211 874107 NORSESUND (P). Järnvägsstationen 47
212 874108 NORSESUND (P). Parti från. Stämplat PÅLSTORP 1918 16
213 874109 NORSESUND (P). Stationen. Från spårsidan. Ca 1902 (OII) 60
214 874110 NORSESUND (P). Vattenfallet vid Solvind. Ca 1910-talet (OII) 10
215 874111 NORSESUND (P). Våra gamlas sommarhem. 21
216 874112 NORSESUND (P). Direktör Hedéns villa. Vinterbild. 10
217 874113 NYKÖPING (D). Vy över orten. Stämplat 1906 på OII 38
218 874114 NÄSSJÖ (F). Idrottshallen. Postgånget. Axel Eliassons Konstförlag 16
221 874117 NÄSSJÖ (F). Queckfeldtsgatan. Postgånget 1951. Axel Eliassons Konstförlag. 15
223 874119 NÄSSJÖ (F). Stortorget och Ingsbergssjön, Flygfoto. Pressbyrån. Postgånget 1953. 15
227 874123 ORSA (W). Från kyrktornet. 10
228 874124 ORSA (W). Järnvägsbron öfver Storstupet. Färg. 21
229 874125 RESÖ (O). Resö kyrka. Stämplat RESÖ på medaljongmärke. Kv 75:- 30
230 874126 REVINGEHED (M). Stpl REVINGEHED 13.9.1934 10
231 874127 SALA (U). Wäsby Kungsgård. Färg, stämplat BRODDBO (U) 1904 20
234 874130 SKARA (R). Utsikt med Domkyrkan. Färgtryck. Postgånget. 10
235 874131 SKARA. (R). Fisktorget och Marumsgatan. 15
236 874132 SKOGHALL (S). Parti från Vidöåsen. Postgånget 1952. Pressbyrån. 38
238 874134 SKÖVDE (R). Kungliga Göta Trängkårs kasern. Ca 1910-talet. 27
240 874136 SKÖVDE (R). Skövde Soldathem, Exteriör. Fotografi. Postgånget 1931. 27
241 874137 SMÅLANDS TABERG (F). Villa Rosenhill. Ca 1910-talet, Ej postgånget. 10
242 874138 SMÅLANDS TABERG (F). Ej postgånget. Ca 1910-talet 11
243 874139 SMÖGEN (O). Vy över samhället. H-Foto. Ca 1930-40-tal 16
245 874141 STOCKHOLM (A). Haga Trädgårdselever 1904. Ej postgånget. 15
246 874142 STOCKHOLM (A). Högvakten. Ej postgånget. 10
247 874143 STOCKHOLM (A). Hörnet av Skånegatan och Nytorgsgatan 15
248 874144 STOCKHOLM (A). Stora sjötullen. Adresserat men ej frankerat. 10
251 874147 STRANDBADEN (M). Järnvägen, ca 1920/30-tal. 21
253 874149 STRÖMSTAD (O). Södra hamnen. Postgånget. 16
254 874150 STYRSÖ - TÅNGE (O). Flygfoto över samhället. Aerofoto, Vetlanda 10
255 874151 STYRSÖ - TÅNGE (O). Strandparti. Färg 21
256 874152 STYRSÖ (O). Havsbad (Bratten) med ångbåt. Färg ca 1908 42
257 874153 SUNDSANDVIK (O). Färjerläget. H Lindenhag, Göteborg nr 1142 16
258 874154 SUNNE (S). Björkefors Herrgård (Fors i Gösta Berlings saga). Fotografi. Postgånget 1930. 10
261 874157 SVANESUND (O). Kålhättan. Lindenhag nr 1064 10
263 874159 SÄRÖ (N). Släp villasamhälle. Stämplat SÄRÖ 1919. 27
265 874161 SÄVEDALEN (O). 2-bildskort, C A Träff 16
267 874163 TANNEFORS (E). Grändparti, färg. Stämplat SLUSSEN (O) 1907 på OII 16
269 874165 TROLLHÄTTAN (P). Bron mellan Gullön och Strömsbergssidan. Ej postgånget. Före 1905 15
270 874166 TROLLHÄTTAN (P). Gamla Trollhättan. Ej postgånget. Runt förra sekelskiftet 50
271 874167 TROLLHÄTTAN (P). Grand Hotell sett från kanalen ca 1900. Ej postgånget. 15
272 874168 TROLLHÄTTAN (P). Järnvägsbron och Vackstugan. Ej postgånget. Ca 1907 180
273 874169 TROLLHÄTTAN (P). Kanalparti ca 1905. Ej postgånget 49
275 874171 TROLLHÄTTAN (P). Kung Oscars bro med De La Valls fabriker. Ca 1900. Ej postgånget. 15
276 874172 TROLLHÄTTAN (P). Kung Oscars bro och Stampeströmsfallet. Ej postgånget. Ca 1900. 15
277 874173 TROLLHÄTTAN (P). Kyrkan. Från 1901. 10
279 874175 TROLLHÄTTAN (P). Nydqvist & Holms Verkstäder. Ej postgånget. Flygfoto 21
280 874176 TROLLHÄTTAN (P). Silfverbäcken, ca 1900. Ej postgånget. 15
281 874177 TROLLHÄTTAN (P). Slussning genom Trollhätta Kanal. Vattenfall 50 år. Ej postgånget 10
282 874178 TROLLHÄTTAN (P). Stampeströmsfallet. Ej postgånget. 15
283 874179 TROLLHÄTTAN (P). Stora Gullöfallet ca 1900. Ej postgånget. 15
284 874180 TROLLHÄTTAN (P). Toppö- och Gullöfallen. Sent 1800-tal. Ej postgånget. 15
287 874183 TYRINGE (L). Utsikt över samhället. Ca 1920-tal. AB Almqvist & Cöster 10
288 874184 UDDEVALLA (O). Flygfoto över Centrallasarettet. AB Flygtrafik, Dals Långed 16
290 874186 "UDDEVALLA (O). Hamnmotiv med båt ""LL 328 Mersey"". Fisktunnor." 27
291 874187 UDDEVALLA (O). Parti af Villaqvarteret. Färg, ca 1900/1910-talet 16
292 874188 UDDEVALLA (O). Södertullsgatan. Kort nr 4206. 10
293 874189 ULRICEHAMN (P). Järnvägstorget. Postgånget 1931. 10
294 874190 "ULRICEHAMN (P). Motorbåten ""Gunny"" på sjön Åsunden. Postgånget." 15
295 874191 UMEÅ (AC). Köpmannahuset 16
296 874192 UPPLANDS VÄSBY (C). Fresta kyrka. Färg. 10
297 874193 VARA (R). Vara Folkhögskola. Flygfoto. Postgånget 1968. 10
298 874194 VEJBYSTRAND (L). Badliv 20
299 874195 VELANDA (P). Gamla Velandabron. Med ånglok (tenderlok) samt vagnar. Ej postgånget. 38
300 874196 VISBY (I). Inre hamnen. Med ångbåtar, färg. 27
301 874197 VRÅNGÖ (O). Vy över orten. Från 1952. 18
302 874198 VÅRGÅRDA (P). Parti från Vårgårda. 10
303 874199 VÄNERSBORG (P). Hamnen med kanalbåt. Skrivet 1907. 21
304 874200 VÄNERSBORG (P). Hamnkanalen. Färg, tidigt 1900-tal. 21
305 874201 VÄSTERÅS (U). Blåsbo 10
306 874202 VÄSTERÅS (U). Från Djekneberget 10
308 874204 VÄSTRA BODARNA (P). Järnvägsperrong i Vestra Bodarne. Tidigt 1900-tal 44
309 874205 VÄSTRA BODARNA (P). Järnvägsstationen. H Lindenhag, Göteborg, nr 1213. 60
310 874206 VÄSTRA BODARNA (P). Parti från Vestra Bodarne. Ca 1910-tal 21
311 874207 VÄSTRA BODARNE (P). Anhaltstationen. Frankerat OII. 80
312 874208 VÄSTRA BODARNE (P). Järnvägsstationen. 100
313 874209 VÄSTRA BODARNE (P). Järnvägsstationen. Ca 1930-talet. 65
317 874213 ÄLVDALEN (W). Järnvägsstatioenn. Postgånget 1955. Pressbyrån. 21
318 874214 ÄLVKARLEBY (C). Karl XIII bro. Ca 1910/20-talet. 34
319 874215 ÄNGELHOLM (L). Bron vid sockerfabriken. Färg. Tidigt 1900-tal 44
322 874218 ÖDSMÅL (O). Utsikt över Gamleberg och Röd. Postgånget 1960-tal. C A Träff 38
324 874220 ÖRSLÖSA (R). 8-bildskort Örslösa Pastorat. Färg, 1910-talet 10
326 874222 DANMARK. Frederikshavn, Kulkajen. Ej postgånget. Ca 1910-talet 60
329 874225 FINLAND. Olympiaden 1952, Gymnastik. Postgånget 1952, stämplat med olympiaringar 44
330 874226 ISLAND. Surtsey. Lavaström, rök och vattenånga. A6-format. Postgånget. 20
331 874227 JAPAN. Gatumotiv i färg. Tidigt kort. 10
332 874228 NORGE. Amerikabåten C.F. Teitegen vid brygga. Postg 1906 med ank.stämpel. 82
333 874229 NORGE. Drammen, Broen med liv och rörelse. Ca 1900/1910-talet 65
334 874230 NORGE. Fredriksstad. Hamnen. Skrivet 1903. 75
335 874231 NORGE. Kragerö. Torvet. Ca 1905. 65
336 874232 NORGE. Kragerö. Vy över byn. Tidigt 1900-tal. 65
337 874233 SERBIEN, Skoplje. Tidig bild med gatumotiv. 10
338 874234 STORBRITANNIEN. Tyne Dock, South Shields. Stämplat 21.7.1907. 15
339 874235 Drick Lundgrens Theer. Kort med utstansade figurer. Ej postgånget. 30
340 874236 FARTYG. H M Jagare KLAS UGGLA. Ca 1930-talet. 28
341 874237 FARTYG. Jagaren EHRENSKÖLD. Ca 1930-tal. 27
342 874238 FARTYG. M/S GRIPSHOLM. Svenska Amerikalinjen. Postat ombord, stämplat SJP 7 Göteborg-New York 1946. 27
343 874239 FARTYG. M/S Prinsessan Margaretha (byggd 1955). Postgånget 1955. 42
344 874240 FARTYG. Minfartyget ÄLVSNABBEN. Postgånget 1969 från Finland. 28
345 874241 FARTYG. Pansarbåten Tapperheten. Stämplat 7.8.1910 55
346 874242 FARTYG. S/S DROTTNINGHOLM. Svenska Amerikalinjen. 10
347 874243 FARTYG. S/S Patricia (Svenska Lloyd) 10
348 874244 FARTYG. S/S Svecia (Svenska Lloyd) 10
352 874248 FARTYG. Ångaren TRAFIK, Hjo. Stämplat 21.8.1917 55
353 874249 "FLYG. ""Draken"" i rote. Postgånget 1960. Foto: F3" 28
354 874250 "FLYG. ""Lansen"" med robot. Postgånget 1960. Foto: F3" 33
355 874251 FLYG. 14 st vykort med trafikflygplan 81
356 874252 FLYG. Esbjerg by i fugleperspektiv (Danmark). Med flygplan i luften. Postgånget 1951 10
357 874253 Motiv från Kontiki-expeditionen 1947. 35
358 874254 JÄRNVÄG. Ånglok. ”Schnellzug–Lokomotive der S.B.B”. Tidigt 1900-tal. Ej postgånget. 16
362 874258 "JAC EDGREN. ""Byggnadsnämnden"" (nr 58)" 10
367 874263 "JENNY NYSTRÖM. Påskkort ,""Äggstep"" med tupp och hönor." 10
368 874264 JENNY NYSTRÖM. Påskkort, barn och tupp. 27
369 874265 JENNY NYSTRÖM. Påskkort, Försa Pris i Blåkulletävlan 35
374 874270 NORGE. Kartong med ca 300 norska vykort från 1960-90-talet 765
375 874271 Hälsning-/Gratulationskort, ca 280 svenska + 30 utländska- Äldre i fin kvalitet 415
376 874272 Äldre julkort i skokartong 220
377 874273 Ca 220 äldre julkort. Fin kvalitet , bra tecknare. 1425
378 874274 100 st små julkort Jenny och Curt Nyström i fin kvalitet. 1075
379 874275 Drygt 500 svenska vykort, mest 1950-1980. En del Göteborg, lite utland 55
380 874276 Kartong med ca 85 kort 1930-50-tal. Mkt naturkort Norsesund/Ödenäs/Hemsjö/V Bodarne. Även Dubletter. 47
381 874277 Bunt om ca 150 svenska vykort gamla formatet. 565
383 874279 Kartong med ca 500 svenska vykort, mest topografi 50
384 874280 Kartong med ca 400 svenska vykort. 50
385 874281 Kartong med ca 350 svenska vykort, en del västkusten 50
386 874282 Skokartong med drygt 600 vykort kyrkor gamla formatet 105
387 874283 Vykort Kyrkor (A6) från Dalarna, Västmanland, Närke, Värmland i skokartong 40
388 874284 Vykort Kyrkor (A6) från Småland, Skåne, Blekinge, Halland, Öland, Gotland i skokartong 40
394 874290 Kartong med ca 400 små/stora vykort utlandet 50
396 874292 Drygt 500 vykort i låda. Blandat Sverige/utland. Även båtar/järnväg/bilar. En del småkort. Nytt + lite äldre. 115
397 874293 Ca 80 st äldre vykort HV 50
398 874294 Vykort i skokartong.Topo, signerat, m.m. 100
400 874296 Vykort. Kontorspärm med ca 175 vykort gamla formatet. Både topografiska och helg/livsstil 735
403 874299 Låda med 3-400 äldre vykort Sverige. Dubbletter förekommer. 430
405 874301 Välfylld flyttlåda med vykort 100
406 874303 Karusellbrev. Stämplat KUNGSBACKA (N) 44
409 874306 Tjänstebrev med TJ52, stämplat Halmstad 9.4.1920, ankomststämplat FÖRLANDA (N). 20
415 874312 Kartong med brev OII - nytt. Lite vykort, ngt frimärke 40
416 874313 F 22 på brev. Stämplat GILLBERGA (S) 29.12.1884 11
417 874314 F 54 på brev. Stämplat GILLBERGA (S) 1.7.1892 11
418 874315 F 54 på brev. Stämplat GILLBERGA (S) 8.7.1892. 10
419 874316 F 324 på brev. Stämplat SLÄP (N) 9.10.1940 10
421 874318 F 583BB + 868 på brev till USA. Stämplat PARTILLE 3 (O) 1974. Returnerat 38
422 874319 Blandfrankerat brev till LONDON (GB). Stämplat SÄVEDALEN (O) 2006. Retur-lapp + sv. Stpl obeställbara brev. 38
423 874320 Assurans-brev, 100.000 kr. Stämplat STOCKHOLM (A) 1987. 15
424 874321 Fyrkantstämpel GAGNEF (W) 27.3.1858 på brev. Kv 200:- 61
425 874322 Fyrkantstämpel GÖTHEBORG (O) 30.12.1850 på brev Kv 75:- 65
426 874323 Fyrkantstämpel HALMSTAD (N) x.9.1840 på brev. Kv 600:- 160
427 874324 Fyrkantstämpel HALMSTAD (N) 1.5.1843 på brev. Kv 600:- 100
428 874325 F 21. Stämplat LIDKÖPING (R ) 23.10.1873 på brev (med innehåll). Kv 250:- 40
429 874326 USA. Sju st luftpostbrev från 1947. 40
430 874327 Skokartong med brev, Sverige och utländskt, bl.a. REK, censur, m.m. 50
432 874329 ÅSA STATION (N). Balllongpost med mera 61
433 874330 FDC 1949.01.22 August Strindberg med vinjett. 62
434 874331 F H9o** Gustaf V. Kv 300:- 25
435 874332 F H10o** Gustaf V. Kv 300:- 29
436 874333 F H10 O** Gustav V medaljong. Kv 300:- 30
437 874334 F H10 O** Gustav V medaljong. Kv 300:- 30
438 874335 F H94** Polhem. Kv 100:- 8
439 874336 F H110A** Atterbom. Kv 240:- 20
442 874339 F H115A** Sjöräddningssällskapet. Kv 300:- 25
444 874341 F H119B** andrahandstryck. Helikopterpost. Kv 160:- 12
445 874342 F H119B** Helikopterpost. Kv 160:- 12
449 874346 F H121B VM i fotboll 1958 (3 kr) 20
450 874347 F H122AII** VM fotboll 1958. Kv 120:- 8
452 874349 F H124** Selma Lagerlöf. Kv 120:- 8
455 874352 F H127** Röda Korset. Kv 160:- 12
460 874357 F H132** Världsflyktingåret. Kv 100:- 7
462 874359 F H133Ba** Frivilliga skytteväsendet. Kv 60:- 4
463 874360 F H134a** Gustaf Fröding. Kv 120:- 8
467 874364 F H142** Svenskt tryck från press till bibliotek 11
468 874365 F H145** Lokalbrevbäringen 100 år 12
472 874369 F H150AO** Cyls 1. Svenska Byggnadsminnen. Kv 125:- 10
473 874370 F H150AO** Cyls 2. Svenska Byggnadsminnen. Kv 125:- 11
474 874371 F H150BO**. Svenska Byggnadsminnen. Kv 100:- 8
478 874375 F H154** Trasigt U på sid 1. VM 1963. Kv 80:- ++ 10
499 874396 F H169** streck i ringmur sid 1. Visby Ringmur. Kv 140:- ++ 15
505 874402 F H170BO** Teleunionen. Kv 300:- 25
512 874409 F H176A1** felperforerat mellan par 3 och par 4. VM 1966 4
515 874412 F H214A Bruno Liljefors djurmotiv. 12
516 874413 F H214A Bruno Liljefors djurmotiv. 21
517 874414 F H228AIb. Svenska sagor. 20
521 874418 F H312**. 8 häften med Kn6 i nummerföljd 100
526 874423 F H350** Kn 69897. Fjällvärld 12
527 874424 F H350** Kn 75907. Fjällvärld 12
528 874425 F H350** Kn 75809. Fjällvärld 12
532 874430 F H464B Julpost 1995 20
534 874432 F 11. 30 öre Vapen i prakt GÖTEBORG 24/9 1869 150
537 874435 F 15. Stämplat. Kv 1300:- 105
538 874436 F 16. Stämplat UDDEVALLA (O) 10.7.1873 (O) 160
539 874437 F 17. Stämplat TROSA (D) 11.6.1876 55
541 874440 F 2. Fräsch fyrskilling stämplad 130
543 874442 F 21. Stämplat MALÖGA (S) 24.10.1878 131
544 874443 F 24. Stämplat LYCKSELE (AC) 9.7.1877 Kv 350:- 115
545 874444 F 25. Stämplat FALKÖPING (R) 27.7.1874. PRAKT. 70
547 874446 F 27. Stämplat. Kv 750:- 40
550 874449 F 29. Stämplat STIGEN (P) 12.3.1879 på klipp 10
551 874450 F 30. Stämplat KUNGSBACKA (N) 10.8.1882. PRAKT. 50
552 874451 F 30. Stämplat KÖPING (U) 8.3.1882. Minimal del av andrastämpel till höger 25
553 874452 F 30. Stämplat STABY (H) 3.6.1880. PRAKT. 25
554 874453 F 31. Stämplat FALKENBERG (N) 16.9.1885. PRAKT. 75
556 874455 F 32. Stämplat BRÖSARP (L) 19.5.1883. PRAKT. 25
557 874456 F 32. Stämplat OROUST (O) 3.5.1883 på klipp 21
558 874457 F 32. Stämplat WESTERÅS (U) 5.8.1883. LYX 30
561 874460 F 33. Stämplat WERKEBÄCK (H) 8.10.1882 på klipp 10
564 874463 F 35. Stämplat HELSINGBORG (M) 6.6.1884. LYX 25
566 874465 F 38. Stämplat ESLÖF (M) 20.5.1888 46
569 874468 F 45. Oscar boktryck med posthorn med prakt/lyx stämpel SURAHAMMAR (U) 24/1 1888 10
570 874469 F 45. Oscar boktryck med posthorn med praktstämpel SVENNEVAD (T) 27
571 874470 F 45. Oscar boktryck stämplat ÅBXP No. 49 1887. Göteborg-Särö-Onsala. Postal 200 :-. Kort tand 48
575 874474 F 46. Stämplat FORSVIK (R) 19.1.1888. LYX 65
576 874475 F 46. Stämplat KETTILSTORP (R) 26.9.1889. PRAKT. 65
577 874476 F 46. Stämplat VALLBERGA (N) 2.8.1888. PRAKT. 30
578 874477 F 51. Stämplat. Kv 400:- 20
580 874479 F 52. Stämplat VANÅS GÅRD (L) 1.8.1900 40
581 874480 F 52. Svag stämpel GÄSENE-ERIKSBERG (P) på klipp 25
584 874483 F 54. Lbb-stämpel Gräsmark-Simonstorp 20
585 874484 F 54. Lbb-stämpel Sillerud - Skogen 20
586 874485 F 54. Lbb-stämpel Åmot-Fjell-Åmot 20
587 874486 F 54. praktstämpel GODEGÅRD (E ) 11/5 1891 80
588 874487 F 54. praktstämpel GUNNARSBYN (BD) 29/6 1904 19
589 874488 F 54. praktstämpel HJERPEN (Z) 14/10 1902 10
590 874489 F 54. praktstämpel LIDENSBODA (Y) 13/6 1897 48
595 874494 F 54. praktstämpel RÖNNESHYTTA (T) 13/2 1895 10
596 874495 F 54. praktstämpel SKYLLBERGS BRUK (T) 3/5 1897 10
597 874496 F 54. praktstämpel SÖDRA MYCKLEBY (H) 4/12 1902 10
598 874497 F 54. praktstämpel VENTLINGE( H) 14/1 1899 10
601 874500 F 54. Stämplat HESSLEH.-MARKARYD (Jvg) 9.10.1897. LYX 50
602 874501 F 54. Stämplat HVELLINGE (M) 1.4.1895. LYX 30
603 874502 F 54. Stämplat JOHANSFORS (N) 23.8.1898 32
605 874504 F 54. Stämplat KROKSTAD (O) 23.8.1902 25
606 874505 F 54. Stämplat LANDSK.-BILLESHS.GR. (Jvg) 14.1.1899. PRAKT. 50
607 874506 F 54. Stämplat LÅNGARYD (N) 28.5.1907 37
609 874508 F 54. Stämplat OLOFSHOLM (O) 29.1.1901 30
610 874509 F 54. Stämplat OROUST (O) 30.12.1899. LYX 32
611 874510 F 54. Stämplat OSKARSSTRÖM (N) 26.10.1905 20
614 874513 F 54. Stämplat SKYTTORP (C) 12.2.1907 20
616 874515 F 54. Stämplat VESTERHANINGE (B) 9.4.1906 31
618 874517 F 54.praktstämpel MARSTRAND (O) 7/4 1895 37
619 874518 F 55 vm4. Stämplat STOCKHOLM (A) 9.9.99. OBS! 4 st 9:or 30
621 874520 F 55. Stämplat CIMBRISHAMN (L) 12.10.1897 25
626 874525 F 56. 20 öre Oscar med praktstämpel KARSLBORG (R ) 6/2 1899 10
630 874529 F 57. 25 öre Oscar med praktstämpel LENHOFDA (G) 17/12 1907 10
631 874530 F 57. 25 öre Oscar med praktstämpel SKREDSVIK (O) 4/4 1911 10
637 874536 F 57. Stämplat RÅNGEDALA (P) 14.9.1908 30
643 874542 F 58. 30 öre Oscar med lyxstämpel HALMSTAD (N) 20/6 1904 10
644 874543 F 58. Stämplat ARLÖF (M) 9.6.1910. LYX 25
646 874545 F 58. Stämplat GÖTEBORG (O) 10.12.10 10
648 874547 F 58. Stämplat KÖINGE (N) 17.11.1911 25
652 874551 F 58. Stämplat STRÖ (L) 11.12.1893 40
654 874553 F 58. Stämplat TANUMSHEDE (O) 23.8.1911 30
655 874554 F 58. Stämplat ÖFVERBY (O) 18.9.1911. PRAKT. 30
657 874556 F 60. Stämplat ESKILSTUNA (D) 22.3.1904 40
660 874559 F 62vm1. Stämplat 25
667 874566 F 65 Posthuset. Snyggt stämplat TRELLEBORG (M) 35
668 874567 F 67. Stämplat CIMBRISHAMN (L) 15.8.1911. Sidvänd 11
669 874568 F 67. Stämplat VOXTORP (N) 24.11.1911 30
670 874569 F 7. Stämplat GAMLEBY (H) 18.5.1871. LYX 60
671 874570 F 7. Vapentyp II. Stämplat. Något ruffig tandning 20
677 874576 F 80. Stämplat LINDOME (O) 11.3.1919. LYX 38
678 874577 F 82. Stämplat HÖR (M) 15.8.12 10
679 874578 F 82. Stämplat LINDOME (O) 5.10.1911. LYX 15
680 874579 F 82. Stämplat MALMÖ 3 (M) 19.7.1911. LYX 20
681 874580 F 84 par. Stämplat KYRKHEDDINGE (M) 24.9.1920 20
685 874584 F 9. Stämplat KALMAR (H) 14.10.1869. LYX 48
686 874585 F 99 på kort, stämplat BJÖRNERÖD (O), ankomststämplat GREBBESTAD (O) 1918 48
687 874586 Ca 800 st Ringtyp med bra stämplar A-Ö. I Visiralbum 2325
688 874587 F 136**. Luftpostpåtryck 10 öre i hörn 4-block, vm. Cc och cz. 25
689 874588 F 138cz. Stämplat STRÖMSTAD (O) 75
690 874589 F 139 par. 3 öre lilla riksvapnet med maffig stämpel Postdirektionen SD 1/8 1925 43
694 874593 F 143 A. Stämplat BÅSTAD (L) 21.12.34 15
695 874594 F 143/145 Stämplat på klipp. LYSE(O), NORRSUNDET (X), MALMÖ 1 (M) 10
697 874596 F 144Acxz. Stående Lejon 12
698 874597 F 144Cbz. Stämplat 4.12.1924 200
700 874599 F 148 A par. Stämplat ÖSTRA TORP (M) 31.3.1922 36
703 874602 F 157. Stämplat KÄLLSJÖ (N) 20.5.1929. LYX 25
705 874604 F 157. Stämplat VOLLSJÖ (M) 30.9.1926 10
713 874612 F 180. Prakt/lyxstämplat GEIJERSHOLM (S) 29.6.1937 67
715 874614 F 187. Stämplat NOCKEBY (A) 11.2.1844. LYX 44
716 874615 F 197cx. Stämplat. Kv 600:- 40
717 874616 F 202. Stämplat. Kv 250:- 20
721 874620 F 217. Stämplat. Kv 450:- 35
723 874622 F 220. Stämplat. Kv 550:- 45
725 874624 F 235 A. Stämplat VITTSKÖVLE (L) 8.2.33 33
726 874625 F 246-257. Postverket 300 år stämplade. Kv 250:- 25
731 874630 F 250. Stämplat VÅNAFJÄRDEN (BD) 28.11.36 42
732 874631 F 252. Stämplat JONSBERG (E) 11.4.1976 25
733 874632 F 259CB. Stämplat. Kv 350:- 30
735 874634 F 261BC. Stämplat. Kv 350:- 30
736 874635 F 261CB. Stämplat. Kv 350:- 30
737 874636 F 262BC. Stämplat. Kv 700:- 70
738 874637 F 263. Stämplat LÖNSBODA (L) 19.5.1939. LYX 16
739 874638 F 267 BC. Stämplat PKP 83 (Nässjö-Malmö-Köpenhamn) 15.4.39 65
741 874640 F 269 Bv. Del av andarastämpel t.h. 40
743 874642 F 275. Stämplat LÅNGÅS POB 1 (N) 7.7.1948. LYX 169
744 874643 F 276. MUNKEDALSBRUK (O) 14/6 1944 på klipp. Postal 150 :- 69
746 874645 F 277. Stämplat OSKARSTRÖM (N) 8.10.1941. PRAKT. 15
747 874646 F 277. Stämplat SJÖTORP (R) 27.6.1941. LYX 15
748 874647 F 277. Stämplat TROLLHÄTTAN 1 (P) 31.10.1945. LYX 15
749 874648 F 284-317 Tre Kronor. Kompl serie stämplad, 34 st. 40
763 874662 F 344BB. Stämplat med dålig stämpel. Kv 220:- 27
765 874664 F 399. Stämplat VITTSJÖ (L) 26.5.1950. LYX 15
770 874669 F 416 A. Stämplat VEGBY (P) 25.11.60 42
771 874670 F 416B på klipp. Stämplat FURS SANATORIUM (K) 23.2.1961. PRAKT. 25
772 874671 F 516. Stämplat LINNERYD (G) 20.12.1960. LYX 15
773 874672 F 523. Stämplat LÅNGVIKSMON (Y) 3.10.1961 55
774 874673 F 653A. Praktstämplat NORRFJÄRDEN (BD) 3.6.1969. 37
775 874674 F 748B. Praktstämplat STENINGE (N) 9.7.1975 27
776 874675 F 818. Praktstämplat JOKKMOKK POB 4 (BD) 9.5.1986 20
777 874676 F 865. Praktstämplat ÖVERTORNEÅ POB 4 (BD) 30.9.1980 21
778 874677 F 918BB. Lyxstämplat GÖTEBORG 53 (O) 27
779 874678 F 919. Stämplat BRÄNNÖ (O) 1.4.1977. LYX. Skämtsamt datum 15
780 874679 F 919. Stämplat LANDVETTER 2 (O) 15.9.1977. LYX 55
782 874681 F 919BB. Lyxstämplat KUNGSBACKA 1 (N) 30
783 874682 F 952. Stämplat KUNGSHAMN 2 (O) 31.3.1981. LYX 15
784 874683 F 970. Lyxstämplat KUNGSBACKA 1 (N) 20
786 874685 F 991A. Lyxstämplat KUNGSBACKA 1 (N). 20
787 874686 F 1021. Praktstämplat HAKKASBYN POB 3 (BD) 28.11.1980 20
797 874696 F 1135-1140 Häftesblock stämplat 13
799 874698 F 1259-1262 Häftesblock stämplat 8
800 874699 F 1305-1308. Häftesblock stämplat 8
802 874701 F 1311-1316. 6-par ur H354. Stämplat GRYTGÖL (E) 21.12.1984 11
803 874702 F 1311-1316. 6-par ur H354. Stämplat STOCKHOLM 5, 4.6.1991 10
804 874703 F 1353-1356 Häftesblock stämplat 11
807 874706 F 1379. Stämplat HÖLLVIKSNÄS (M) 30.11.85. Sista dag-stpl 34
813 874712 F 1416-1419 HBL ur häfte H371. Stämplat STOCKHOLM KLARA U5 (A) 18
816 874715 F 1463-1466 HBL stämplat EKERÖ (B) 14.9.1987 21
817 874716 F 1467-1469 HBL ur häfte H379. Stämplat MÄRSTA 1 LBB 4 (B) 21.12.1988 11
821 874720 F 1490-1495 HBL. Stämplat MÄRSTA 1 (B) 15
828 874727 F 1533-1536 HBL stämplat TÄBY 2 (B) 21.12.1988 10
830 874729 F 1547-1550. Stämplat 4-strip Globen 5
831 874730 F 1576-1581 Häftesblock stämplat 65
832 874731 F 1586-1588 HBL. Stämplat MÄRSTA 1 (B) 7
835 874734 F 1593-1598 HBL (12-block ur H401). Stämplat rätt tid 18
836 874735 F 1618-1623 Häftesblock stämplat 18
837 874736 F 1626-1635 Häftesblock stämplat i MANTORP (E) 15.5.1990 27
838 874737 F 1636-1639 HBL ur H407. Stämplat. 8
839 874738 F 1640-1645 HBL. Stämplat 15
840 874739 F 1640-1645 HBL. Stämplat GÖTEBORG 2 (O) 15
841 874740 F 1647-1649 HBL. Stämplat MÄRSTA 1 (B) 8
842 874741 F 1672-1677 HBL ur HA13. Stämplat STOCKHOLM (A) 03.05.1891 37
846 874745 F 1717. Lyxstämplat STENUNGSUND 1 P (O) 35
847 874746 F 1718B. Lyxstämplat STENUNGSUND 1 P (O) 33
848 874747 F 1726-1728 HBL. Stämplat 24
850 874749 F 1738-1741 HBL. Stämplat 40
851 874750 F 1749-1754 HBL. Stämplat LAMMHULT (G) 32
855 874754 F 1761-1764. Stämplat 4-block i KALMAR (C) 5
857 874756 F 1795-1707 HBL ur H419. Stämplat GÖTEBORG 5 (O) 17.10.1991 20
858 874757 F 1795-1797 HBL ur H437. Stämplat 10
859 874758 F 1798-1801 HBL ur H438. Stämplat EKERÖ LBB 4 (B) 4.9.1993 21
861 874760 F 1833-1838. Häftesblock stämplat 15
862 874761 F 1859-1860 4-block ur häfte H450. Stämplat 10
863 874762 F 1859-1860 4-block ur häfte H450. Stämplat 10
864 874763 F 1859-1860 4-block ur häfte H450. Stämplat JÖNKÖPING (F) 19.10.1994 21
866 874765 F 1859-1860 4-block ur häfte H450. Stämplat MÄRSTA 1 (B) 29.9.1994 12
867 874766 F 1861-1863. Häftesblock stämplat 12
871 874770 F 1865-1868 HBL. Stämplat BODEN 1 (BD) 8
872 874771 F 1865-1868 HBL. Stämplat BODEN 1 (BD) 8
877 874776 F 1893-1896 HBL. Stämplat 15
880 874779 F 1904-1905 Häftesblock stämplat 28
885 874784 F 1956-1959. Stämplat block (H469) 35
886 874785 F 1977-1980 Häftesblock stämplat 20
888 874787 F 2192. Stämplat block BL13 i MALMÖ (M) 40
890 874789 F 2232-2235. Stämplat 4-strip Hundar 31
892 874791 F 2281-2282. Stämplat 4-block Julsaker 15
893 874792 F 2314-2315. Stämplat 4-block 30
894 874793 F 2316. Lyxstämplat KIRUNA (BD) 12
895 874794 F 2323-2324, 2326-2327. Stämplat 4-block 10
896 874795 F 2329-2330. Stämplat 4-block 20
897 874796 F 2329-2330. Stämplat 4-block 20
905 874804 F 2331-2334. Stämplat 4-block Motorsport 10
906 874805 F 2356-2359. Häftesblock 546 stämplat 20
907 874806 F 2356-2359. Stämplat 4-block Europa 2003 Affischkonst 15
908 874807 F 2384-2387. Häftesblock 548 stämplat 20
911 874810 F 2388-2391. Stämplat 4-block Strand och sjöfåglar i MALMÖ (M) 20
912 874811 F 2409-2410. Stämplat 4-block (H 553) 26
913 874812 F 2409-2410. Stämplat 4-block (H 553) 15
916 874815 F 2411-2414. Stämplat häftsblock (H554) 10
917 874816 F 2412-2414. Stämplat 4-block 10
918 874817 F 2421-2422. Stämplat block (BL 16) 19
919 874818 F 2460-2463. Stämplat 4-block (H557) 32
920 874819 F 2460-2463. Stämplat 4-block (H557) 15
921 874820 F 2541-2542. Block 18 stämplat 23
923 874822 F 2562-2564. Stämplat 4-block Stadshansan 650 år 15
924 874823 F 2578-2581. Stämplat 4-block Julpost i STOCKHOLM (A) 28
925 874824 F 2588-2589. Stämplat block BL20 18
926 874825 F 2593-2594. Häftesblock 570 stämplat 10
927 874826 F 3107. Lyxstämplat KUNGSBACKA 22.3.2016 25
934 874833 F H418 (1702-1704) stämplat. Cyls 1 15
935 874834 F BL 45 (3143-4). Stämplat ÅHUS (L) 2017-04-xx 28
936 874835 F SH 96 (3156-60). Stämplat ARLÖV (M) 2016-12-14 65
937 874836 F HBL ur SH101 (3188-92). Stämplat SVEDALA (M) 2018-9-09 35
938 874837 F HBL ur SH 103 (3201-05). Stämplat MALMÖ (M) 2018-9-02 20
939 874838 F TJ14. Stämplat KUNGSBACKA (N) 8.8.1904. PRAKT. 37
947 874846 F TJ16. Stämplat OTTEBOL (S) 15.5.1901. PRAKT. 20
948 874847 F TJ16. Stämplat VISINGSÖ (F) 10.1.1903- PRAKT. 36
949 874848 F TJ16. Stämplat ÖSTRA HUSBY (E) 31.8.1910. PRAKT. 20
950 874849 F TJ16A. Stämplat ÅLED (N) 30.5.1888. LYX 25
952 874851 F TJ19. Stämplat HALMSTAD (N) 27.1.1898. PRAKT. 20
954 874853 F TJ19. Stämplat MOHEDA (G) 8.4.1897. PRAKT. 25
955 874854 F TJ19. Stämplat STOCKHOLM 6 (Odeng.) (A) 2.3.1910. LYX 37
956 874855 F TJ19. Stämplat VENERSBORG (P) 27.11.1899. LYX 20
960 874859 F TJ26d. Stämplat HALMSTAD (N) 31.1.1894 126
961 874860 F Tj29. Stämplat NÅS (W) 26.1.1917 10
965 874864 F L2 (t14) Lösen 55
975 874874 Visirblad med div kuriosa. Militärt, FKMB, POB, m.m. 70
977 874876 Insticksalbum med ca 650 st stämplade Oscar - ofta välstämplade 220
978 874877 Sverige. Liten plåtask med 4 Ringtypsbuntar. 5, 2x12 samt 4 öre posthorn 353
980 874879 F 61-64** Sifferetyp 1892. Kv 300:- 30
981 874880 F 84**. Kv 150:- 20
982 874881 F 105-111* ej kompl. + F 105cz med KPV* (fastsättarspår) 40
983 874882 F 124* Landstorm II. Kt, rest av fastsättare. Katv 1200:- 100
984 874883 F 126-135* (fastsättare) 25
985 874884 F 126-135**. Kv 750:- 70
987 874886 F 144Ecxz**. Kv 1300:- 95
989 874888 F 146Eb**. Kv 300:- 32
991 874890 F 149C**. Kv 300:- 32
993 874892 F 152Cbz**. Kv 500:- 45
994 874893 F 153a** Agry. Kv 250:- 25
995 874894 F 153b bz**. Kv 500:- 35
996 874895 F 168c**. Kv 700:- 70
998 874897 F 170a**. Kv 250:- 55
999 874898 F 170b**. Kv 400:- 40
1000 874899 F 172A1**. Kv 330:- 35
1001 874900 F 173bz**. Kv 225:- 25
1002 874901 F 174c**. Kv 180:- 39
1003 874902 F 176**. Kv 650:- 60
1004 874903 F 177A**. Kv 140:- 35
1005 874904 F 177C**. Kv 650:- 102
1006 874905 F 178A** välcentrerat. Kv 140:-. 15
1007 874906 F 180** snedcentrerat. Kv 550:- 65
1008 874907 F 186a** snedcentrerat. Kv 550:- 40
1009 874909 F 187** välcentrerat. Kv 400:- 60
1010 874910 F 190** snedcentrerat. Kv 950:- 85
1012 874912 F 193**. Kv 500:- 80
1013 874913 F 194**. Kv 350:- 80
1014 874914 F 195** välcentrerat. Kv 200:- 27
1016 874916 F 221**. Kv 850:- 100
1017 874917 F 222**. Kv 850:- 75
1018 874918 F 234-237** Lützen, kompl serie 6 st. Katv 700:- 75
1019 874919 F 236**. Lützen 12
1021 874921 F 240-245** Kompl serie Riksdagen. Katv 1100:- 140
1026 874926 F 259BC** + 259CB**. Kv 350:- 35
1027 874927 F 261-265** Nya Sverige. Kompl inkl BC/CB-par 200
1030 874930 F 261CB**. Kv 275:- 25
1031 874931 F 262BC**. Kv 400:- 40
1032 874932 F 266-268** Gustaf V 80 år. Kompl inkl BC/CB-par 200
1034 874934 F 267BC**. Kv 750:- 160
1038 874938 F 284-317**. Kompl serie Tre Kronor, 34 st. 85
1042 874942 F 320CB**. Kv 1700:- 220
1043 874943 F 321CB**. Kv 1700:- 170
1045 874945 F 324BB**. Kv 400:- 32
1046 874946 F 324BC**. Kv 700:- 70
1048 874948 F 328-329** kompl. Kv 465:- 32
1049 874949 F 332CB**. Kv 3300:- 365
1050 874950 F 336**. Kv 530:- 40
1054 874954 F 445-448** Kompl serie Riksidrottsförbundet 10
1056 874956 F 471-475 9-block**. Stockholmia 55. Katv. 1000:- 100
1059 874959 F 497-499** Kompl serie Selma Lagerlöf 5
1065 874965 SVERIGE. 8 st 100-rullar oöppnade + 3 dito ev öppnade samt do 2 öppnade från 1940/50-talet 100
1066 874966 SVERIGE. Låda full med postfriska kompletta serie 1940/50-talet + lite annat 100
1067 874967 SVERIGE. Låda full med häften och automathäften från 1950-talet. 515
1068 874968 F BL13** Mapp med Slanias 1000:e frimärke, numrerat svartavdrag samt FDC 50
1071 874971 F SS3** Souvenirark Greta Garbo. Kv 1000:- 125
1074 874974 F Tj15**. Kv 650:- 55
1075 874975 F Tj17*. Kv 450:- 25
1076 874976 F Tj24B** välcentrerat. Kv 150:- 15
1077 874977 F Tj39** välcentrerat. Kv 225:- 25
1079 874979 DANMARK. F 4 på klipp. Stämplat med nummerstämpel 16 (?). Kv 130:- + 12
1080 874980 DANMARK. F 5. Nummerstämpel 51 (Odense). Kv 800:- 125
1083 874983 DANMARK. 28 st postfriska Drottning Margrethe 1982-1990. Kv > 300:- 65
1084 874984 DANMARK. Ca 45 brev i kassett 100
1086 874986 DANMARK. F 121 stämplat. Köpenhmans Centralpost. Kv 1400:- 150
1088 874988 DANMARK. F 159 Christian X. 18
1089 874989 DANMARK. F 171 Christian X. 18
1092 874992 DANMARK. F BL 3** (F 654) Hafnia 76 10
1095 874995 DANMARK. F HA6Y** automathäfte gul fluor. Kv 1000:- 100
1096 874996 DANMARK. Hafnia-Block**, F BL1 - BL5. Kv 235:- 25
1097 874997 DANMARK. Insticksalbum med ca 95 % postfriskt 180
1103 875003 DANMARK. Vapentyp 3 st små siffror, 4 st stora siffror, blandad kvalitet, stämplade. Högt Kv på små siffror 59
1106 875006 DANSKA VÄSTINDIEN. F 14-17 stämplade. Kv 1150:- 205
1107 875007 DANSKA VÄSTINDIEN. F 18/29/23 stämplade. Kv 3300:- 520
1108 875008 FINLAND. F 6. Stämplat. Kv 450:- 32
1109 875009 FINLAND. F 7, stpl, 2 ktt, Kv 700 kr 85
1110 875010 FINLAND. F 76-81, stämplade 4-block KRISTINESTAD 1918 samt F 76-82 på kuvert stämplade do. Vasa-utgåvan. Katv. Ca 1300:- 60
1112 875012 FINLAND. F 924-924, 1049** samt H13** 5
1114 875014 FINLAND. Klämalbum med äldre märken. 340
1123 875023 GRÖNLAND. 6 kompl postfriska serier 1981-1985. 25
1124 875024 GRÖNLAND. BL17 och BL18**- Arktiska vikingar. 20
1127 875027 GRÖNLAND. F BL1 och BL2**. Hafnia 87 10
1128 875028 GRÖNLAND. F BL16**. Grönlands Nationalmuseum 5
1129 875029 GRÖNLAND. F BL19**. Hafnia 01. 5
1130 875030 GRÖNLAND. F BL21**. Arktiska spelen 2002 5
1131 875031 GRÖNLAND. F BL25**. Barn 5
1132 875032 GRÖNLAND. F BL29**. Grönlandsexpeditionen 10
1133 875033 GRÖNLAND. F H10** Fjällugglor 15
1134 875034 GRÖNLAND. F H11**. Julhäfte 4 20
1135 875035 GRÖNLAND. F H12**. Arv och kultutr I 15
1136 875036 GRÖNLAND. F H13**. Julhäfte 5 20
1137 875037 GRÖNLAND. F H14**. Arv och kultur II 15
1138 875038 GRÖNLAND. F H18**. Grönländska hundar 15
1140 875040 GRÖNLAND. F H6** Fjärilar + Drottning Margrethe 35
1141 875041 GRÖNLAND. F H7**. Julhäfte 2 30
1142 875042 GRÖNLAND. F H9**: Julhäfte 3- 20
1143 875043 GRÖNLAND. F HA1**. Valar 10
1146 875046 GRÖNLAND. Fem isnticksblad med postfriska frimärken. 132
1150 875050 GRÖNLAND. Litet insticksalbum med postfriska märken. 33
1151 875051 GRÖNLAND. Årssats 2015** 242
1152 875052 ISLAND. 18 olika Tollurstämplade, bl.a. F 218, 220, 159. Katv 1400:- 175
1153 875053 ISLAND. 3 olika lyxstämplade 2000-talet 100
1154 875054 ISLAND. 3 olika lyxstämplade 2000-talet 100
1155 875055 ISLAND. F 162-163**. Snedcentrerade. Kv 1100:- 50
1157 875057 "ISLAND. F 174v1** ""vita strålar"". Snedcentrerad. Kv 2000:-" 90
1158 875058 ISLAND. F 227-236**. Kv 1900:- 180
1159 875059 ISLAND. F 268-273**. Kv 850:- 75
1160 875060 ISLAND. F 281-287**. Kv 700:- 60
1164 875064 ISLAND. F BL 30 (940-3), stpl 16
1165 875065 ISLAND. F BL 6 (653), stpl 15
1166 875066 ISLAND. F BL2**. Leifr Eiricsson 10
1168 875068 ISLAND. Fyra monteringsblad med tidiga utgåvor. Stämplade märken 160
1171 875071 ISLAND. Nummerstämpel 12 på F 81 10
1178 875078 ISLAND. Nummerstämpel 9 på F 81. 10
1180 875080 ISLAND. Schaubekalbum 1873-1999. Stämplade märken, välfyllt. 300
1181 875081 ISLAND. Stort insticksalbum **/*/° 200
1183 875083 Norge. 1988 Block 9 och 10 i stämplade ex 20
1184 875084 Norge. 1989 Block 11 och 12 i stämplade ex 48
1185 875085 Norge. 1990 Block 13 och 14 i stämplade ex 20
1186 875086 Norge. 1991 Block 15 och 16 i stämplade ex 28
1187 875087 Norge. 1992 Block 17 och 18 i stämplade ex 48
1188 875088 Norge. 1993 Block 19 och 20 i stämplade ex 28
1189 875089 Norge. 1994 Block 21 och 4-block no. 1191-94 28
1190 875090 Norge. 2002 Block 25 och häfte H122 i stämplade ex. 42
1193 875093 Norge. Block 26 i stämplat ex 42
1194 875094 NORGE. Censurbrev till Sverige 1944. 20
1198 875098 NORGE. F 1432. Stämplat JESSHEIM 28.02.02 15
1201 875101 NORGE. F 356-366**. Kv 320:- 25
1206 875106 NORGE. F 475-476**. Flyktingåret. Kat v 195:- 25
1207 875108 NORGE. F 71* Posthorn. 25
1220 875121 NORGE. F H43+52** Norsk natur. Kv 135:- 15
1221 875122 NORGE. F H44** Norsk natur. 10
1222 875123 NORGE. F H45** Europa XI. 10
1223 875124 NORGE. F H48-49** Norsk natur. Kv 135:- 15
1225 875126 NORGE. F H52** Norsk Natur III, nr 079044. 10
1227 875128 NORGE. F H53-57, 59** Fåglar. Kv 385:- 40
1230 875131 NORGE. F H60** Julmotiv II 10
1231 875132 NORGE. F H61** Julmotiv II 10
1257 875158 NORGE. F Tj56-57**. Kv 210:- 15
1259 875161 NORGE. Fem olika postfriska häften. Kv 500:- 50
1260 875162 NORGE. Frimärkets Dag 1991-1994. 4 Postfriska block. Kv 320:- 30
1273 875175 ÅLAND. F BL2** + 5 lösa märken** + 6 frankeringsetiketter. Kv ~100:- 10
1274 875176 ALDERNEY. Mi 1-12**. Landskapsmotiv 10
1276 875178 BRITTISKA KOLONIER, BL.A. HONG KONG i insticksalbum 160
1277 875179 DOMINIKANSKA REPUBLIKEN i Gripenalbum. 105
1281 875183 FRANKRIKE. 14 st postfriska häften 1990-talet 150
1282 875184 FRANKRIKE. Blandat stämplat och ostämplat i 2 st insticksalbum. 90
1283 875185 FRANKRIKE. Mi 10, stpl, Kv € 100:- 90
1284 875186 FRANKRIKE. **/* på 2 Visirblad. Snygga 1940-50-tal 50
1292 875195 KENYA, UGANDA, TANGANYIKA. Mi 105**. Kv € 25:- 44
1293 875196 KINA. Block 30** 115
1294 875197 KINA. Litet insticksalbum med 90-tal äldre märken. 25
1296 875199 LITAUEN. Skokartong fylld med brev, mycket REK. 65
1297 875200 MONACO. Mi 561-565**. Bröllop Grace Kelly och Fürst Rainier III 5
1301 875204 NYA ZEELAND, AUSTALIEN, MALAYSIA i insticksalbum 57
1302 875205 OMAN. Mi 44-47** kompl serie. Kv € 16:- 16
1304 875207 PORTUGAL. Postfriska block och häften. Kv ~150:- 11
1306 875209 RUMÄNIEN. Välvårdat och välbesatt insticksalbum me stämplade märken 20
1307 875210 RYSSLAND/SOVJETUNIONEN. Stämplade märken i 16 sid grönt insticksalbum 100
1310 875213 SCHWEIZ. Mi 387-394. 506-507. Flyg 1941-48. Komplett stämplad sats. Kv Michel € 44:-. 95
1311 875214 SCHWEIZ. Mi 459 stämplat. 1945 Pax 10 fr. i fräscht ex. Kv Michel € 150:- . 150
1312 875215 SCHWEIZ. Stämplad samling Schweiz i Förtrycksalbum 1862-1974 290
1316 875219 SOVJETUNIONEN. Välbesatt insticksalbum om 32 sid med stämplade märken 40
1318 875221 STORBRITANNIEN. Bladsats Lindner 1970-1987 i klämalbum. Tomt 50
1324 875227 STORBRITANNIEN. Mi 1174-1177**. Slott. 4 st kompl serie. Kv € 40:- 40
1327 875230 STORBRITANNIEN. Mi 65 II, Bläckmakulering 20
1328 875231 STORBRITANNIEN. Mi 7. Stämplat, fint exemplat 4-hörnigt. Kv € 550:- 550
1329 875232 STORBRITANNIEN. Mi 76, sexkantstämpel 1885. (Kv € 75:-) OBS! Perfins 90
1331 875234 STORBRITANNIEN. Två visirblad med Victoriamärken. 160
1334 875237 STORBRITANNIEN. År 1840-1969 i Windsoralbum, stämplade märken, glest besatt. 82
1336 875239 TJECKOSLOVAKIEN. Bunt insticksblad med Tjeckoslovaken. Block Ost och st, ca 1970-tal. Ngt grekiska öar. Bra kvalitet 90
1338 875242 TYSKLAND (Bund). Välfyllt Leuchtturm klämalbum. Bra märken. 400
1339 875243 TYSKLAND (Berlin) i Lindneralbum och bladsats med fickor 1948-1990. Blandat **/° 400
1341 875245 TYSKLAND (Berlin). Mi 57-60 stämplade 50
1342 875246 TYSKLAND (Berlin). Mi 58-60 stämplade. Kv € 42:- 30
1343 875247 TYSKLAND (Berlin). Mi 67 stämplat. Kv € 22:- 30
1353 875257 TYSKLAND (Post). Rek.brev från EGELN (BZ MAGDEBURG) 29.7.47. Fönsterkuvert. 10
1357 875261 TYSKLAND med områden. 245
1358 875262 TYSKLAND. 1872-1950. Mycket material 200
1359 875263 TYSKLAND. Berlin, Öst- och Västtyskland 1948-1962 i Schaubekalbum. 150
1360 875264 TYSKLAND. Tyska stater, Tyska Riket och krigsbesittningar i tjockt insticksalbum 390
1361 875265 USA. Mi 2154** Schnellpostmarke. Olympiska Ringar. Weisskopfseeadler 25
1363 875267 ÖSTERRIKE. Mi 12 II* 200
1364 875268 ÖSTERRIKE. Mi BL 4** 15
1368 875272 Motiv. Konst, bl.a. Frankrike storformat. Postfriskt i insticksalbum. 100
1369 875273 Motiv. Konst, bl.a. Frankrike storformat. Postfriskt i insticksalbum. 100
1371 875275 Div motiv Hela Världen, bl.a. Macau. Postfriskt i insticksalbum 105
1372 875276 Djurmotiv m.m. Utomeuropa. Postfriskt på visirblad i album. 267
1373 875277 Motiv Konst, bl.a. Ruben. Postfriskt på visirblad i album 50
1376 875280 SVERIGE. F BL13** Slanias 1000:e frimärke 40
1378 875282 SVERIGE. F SS3** Souvenirark Greta Garbo. Kv 1000:- 126
1379 875283 SVERIGE. F SS3** Souvenirark Greta Garbo. Kv 1000:- 115
1380 875286 Fyra häften brevmärken Fritid-Frimärkstid SSF:s i Stockholm utställning 11.3-15.3.1949, röda, blå, röda, violetta märken. 116
1382 875288 3 blad med svenska julmärken**. 30
1385 875291 SLANIA. Boxningsserien, nr 1-22 (av 23) 80
1388 875294 Lokalpost Gävle/Göteborg/Hälsingborg/Lund/Stockholm/Södertälje** 42
1389 875295 Lokalpost, Brevmärken, m.m. 100
1394 875300 SLANIA. 23 st kompl serie** tungviksmästare Boxning 300
1395 875301 Lokalposten Ferm, Göteborg. F 1 10-block**. 70
1399 875305 Lokalposten Ferm, Göteborg. F 1 (3 öre) stämplat på klipp 5
1405 875311 Lokalposten Ferm, Göteborg. F 1 (3 öre) stämplat på klipp 5
1408 875315 5 st sigillmärken 50
1409 875316 6 st internationella svarskuponger 25
1410 875317 17 st radiolicenser 1939 - 1959. 100
1411 875318 Diverse beläggningsstämplar. Kv ca 2100:- 465
1415 875322 Diverse beläggningsstämplar Riksdaler. Kv ca 875:- 100
1416 875323 Diverse beläggningsstämplar öre och shilling. Kv ca 830:- 100
1417 875324 Diverse beläggningsstämplar riksdaler. Kv ca 1445:- 150
1421 875329 Postens FDC-album med svenska FDC 1956-1973 100
1422 875330 Postens FDC-album med svenska FDC 1973-1978 75
1423 875331 Postens FDC-album med svenska FDC 1978-1987 75
1424 875332 SVERIGE. Album med bättre stämplat på drygt 20 svarta visirblad 116
1425 875333 Snyggt insticksalbum med stämplade märken från W-län 50
1426 875334 Välfylld flyttlåda med Sverige ortstämplat, flera insticksalbum m.m. 355
1427 875335 Hela Världen. Liten låda med Stämplat/Postfriskt 34
1428 875336 SVERIGE. Stämplat 1855-1979 i grönt Leuchtturmalbum, bl.a. F2 (4 sh) med intyg, många BC/CB-par, många kongress m.m. 1425
1429 875337 SVERIGE. Stämplat 1980-2000 i grönt Leuchtturmalbum 903
1430 875338 SVERIGE. Rött 64-sid insticksalbum med stämplade märken. 100
1431 875339 Välfylld flyttlåda med VISIR-album, FDC, osorterat, Startkit, insticksalbum, m.m. 105
1433 875341 Skrivbordsrensning. HV i album, kuvert etc. 50
1434 875342 Nordens frimärken i Esselte-album för ungdom. Bra besatt. 55
1435 875343 Sveriges Frimärken i Estett-album 1858-1958. Bra besatt. 405
1436 875344 Välfylld flyttlåda med REK-etiketter, airmail, m.m. i album, FDC 100
1437 875345 SVERIGE i två st Leuchtturmalbum 1991-2016. Blandat stämplat och ost. Välbesatt till ca 2010. 1275
1438 875346 SVERIGE i två st Leuchtturm. År 1991-2015. Postfriskt och stämplat blandat. 2025
1440 875348 Fyndlåda blandat OII - modernt. 60
1441 875349 Välfylld flyttlåda med insticksalbum Europa. Mycket att gå igenom. 110
1442 875350 Skokartong full med lösa märken HV 50
1443 875351 Vit kartong med frimärken, mest postfriska block. Högt katalogvärde. 95
1444 875352 Liten fyndlåda. Frimärken/Brev/små album. Högt Katalogvärde. 400
1445 875353 Bra fyndlåda med orstämplar, brev, FN-glaggor, ark ISLAND**. Högt katalogvärde. 220
1446 875354 6 svarta visirblad med Sverige **/*/ngt °. 50
1447 875355 Välfylld flyttlåda med arkivlåda pergamynkuvert, startkit, insticksalbum, mycket frimärken. 105
1448 875356 Rött insticksalbum m svarta sidor. Mycket postfriskt. Bra katalogvärde. 80
1449 875357 Insticksalbum 32-sid med blandat stämplat HV, välbesatt, många dubbletter 105
1451 875359 Välfylld flyttlåda med svenska brev, FDC, insticksalbum 105
1453 875361 Låda med sorterad svensk massvara OII - modernt i pergamynkuvert. Några album HV, m.m. 105
1454 875362 Fyndlåda , 2 st A4 insticksalbum Hela Världen plus div brev/märken 20
1455 875363 Fyndlåda med bl.a. brev, m.m. 21
1457 875365 Välfylld flyttlåda med mycket svenskt - automathäften, 4-block Svan - stämpelsamling - insticksalbum 500
1458 875366 Sverige. Album 1911-1955 med ostämplade märken. 75
1459 875367 Sverige. Insticksalbum med stämplade märken. 15
1460 875368 Album Facit S60 med stämplade märken. 50
1461 875369 Fyndlåda HELA VÄRLDEN, tusentals märken, album, kuvert. Fyndchans. 267
1462 875370 SVERIGE. Dublettlager stämplat 1855 - 1940. Mycket märken 300
1463 875371 Välfylld flyttlåda med årssatser Färöarna (~19 st), insticksalbum Europa, m.m. 115
1464 875372 Norden. Diverselåda med bl.a mycket Färöarna 100
1467 875375 Välfylld flyttlåda med Visiralbum med blad, Europa frimärken, FDC-album 417
1468 875376 SVERIGE. Litet insticksalbum med stämplade märken. Stämpelfynd? 27
1469 875377 Låda gott och blandat 20
1470 875378 SVERIGE. Stämplad dublettsamling 1982-2019 i 12 st fina Leuchttum insticksalbum. 445
1471 875379 Välfylld flyttlåda med Sverige Leuchtturmalbum m kassett, insticksalbum. Hel del pf Sverige. Tvättat frimärken 0,5 kg. Fynd! 570
1472 875380 HELA VÄRLDEN. Låda med tvättade stämplade märken, tusentals 42
1475 875383 Välfylld flyttlåda med Sverige-album pf/ost välfyllt. Berlin-W med fickor tomt (-1990). FDC-album, lådor med FDC, orsort frim HV, insticksalbum, 0.5 kg tvättade märken, kuvert m utländskt 115
1477 875385 Låda med äldre svenskt klipp. Fina stämplar 225
1478 875386 30 visirblad med stämplade svenska häftesblock, strip m.m. i 4-ringad Visirpärm 75
1480 875388 Postens kilovara 1959. Ej öppnad. 490
1481 875389 Låda med märken i pergamynkuvert, bl.a. TYSKLAND 90
1482 875390 Låda med ett antal äldre album. Fyndchans!. 65
1483 875391 Fyndlåda med sv och utl stämplade märken, utl ostämplat, sv FDC, vykort m.m. 80
1484 875392 Välfylld flyttlåda med insticksalbum 16/32 sid, arkivlåda med pergamynkuvert myuclet Sverige. Julkort. Förtryck Sverigealbum samt flera små album. Mycket att fynda! 690
1487 875395 Välfylld flyttlåda med Visiralbum, insticksalbum, Sverigealbyum, startkot, brevklipp, FDC m.m.Skärmaskin och mycket lösa märken 115
1488 875396 Välfylld flyttlåda med material från storsamlare. Äldre insticksalbum. Sju album med Europa. Div tillbehör m.m. 465
1489 875397 Välfylld flyttlåda med flera urvalshäften USA, Hela ark - brevklipp - många album. Fynd! 100
1490 875398 Välfylld flyttlåda med Sverigealbum, FDC, m.m. 185
1491 875399 Välfylld flyttlåda med brevklipp, FDC, Sverigealbum, Strip, stor låda med div blad HV, m.m. 115
1492 875400 SVERIGE. Stämplat på 11 st 7-radiga Visirblad 50
1493 875401 "Boken ""Att samla motivfrimärken"" av S Tullberg" 10
1494 875402 "Boken ""Handbok Svenska Post- och Makuleringsstämplar 1855-1937." 30
1495 875403 Facit Special Classic 2016. 55
1496 875404 Facit Postal IX. 95
1497 875405 Låda med diverse litteratur 20
1499 875407 Michel Europa 2001/2002 (kompl 4 delar) 200
1500 875408 Michel Europa 1-2011 (Mellaneuropa) 40
1501 875415 Michel Östeuropa 2006/2007 40
1502 875416 Michel Österrike Special 1999 32
1504 875418 Insticksalbum med postfriska svenska märken 55
1505 875419 SVERIGE. Insticksblad med postfriska märken från 1950-talet 20
1506 875420 SVERIGE. Två insticksblad med postfriska märken från 1950-talet 80
1507 875421 SVERIGE. Två insticksblad med postfriska märken från 1955 > 29
1508 875422 SVERIGE. Litet insticksalbum med postfriska häften/block 1980-tal. Nom ca 50:- 23
TOTAL SUMMA ALLA OBJEKT: 61966 kr